Edit Content

Meme Ucu Estetiği

Meme Ucu Estetiği

Meme ucu sorunlarının sebepleri nelerdir?

Meme ucundaki estetik sorunlar genetik faktörlerden, doğuştan, gelişimsel sebeplerden, bazı enfeksiyonlardan, kazalardan, yanıklardan ve kanserden kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Emzirme dönemi de meme ucunda bazı deformasyonlara yol açabilir.

Meme ucu estetiği nedir?

Meme ucu estetiği kadınların meme ucu, meme başı ve çevresindeki kahverengi bölgesindeki (areola) problemlerle ilgilenen estetik cerrahi ameliyatlara denir.

Gömülü meme ucu, çökük meme başı, iri ve geniş meme başı ve hiç olmayan meme ucunun oluşturulması (Meme ucu rekonstrüksiyonu) gibi meme uçlarındaki çeşitli deformasyonlar, meme ucu estetik ameliyatlarının çözüm getirdiği sorunlardır.

Meme ucu estetik ameliyatları, meme estetiği uygulamaları içerisinde yer alan meme büyütme, küçültme, dikleştirme işlemleriyle birlikte de yapılabilir.

Meme ucu çevresinde yer alan areola kısmının büyümesine sebep olan etkenler, bir yandan da meme dokusunun kendine has formunu kaybetmesine ve meme şeklinin bozulmasına sebep olmaktadır. Meme ucunda yer alan renkli alan esmer kadınlarda daha belirgin olup, hormonsal değişimlere göre farklı renk tonlarında olabilmektedir.

Ameliyat öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat öncesinde oje, takı, lens çıkarılmalıdır. Hastaların, ameliyattan yaklaşık 2-3 hafta önce sigarayı bırakmaları ya da azaltmaları önerilir. Kan sulandırıcı özelliği olan ilaç ve bitki çaylarının kullanımına son verilmesi gerekir. Hastaların kullanması gereken ilaçları, muayene sırasında hekimlerine bildirmeleri ve planlamanın bu doğrultuda yapılması gerekir.

Estetik meme ucu ameliyatı nasıl yapılır?

İçeri çökük ya da gömülü meme ucunda (inverted nipple); sorun süt kanallarının gelişim döneminde kısa kalması nedeniyle meme uçlarının içeri çekilmesinden kaynaklanır. Süt kanallarının kısa kalmasına bağlı olarak bu sorunun dereceleri vardır. İçeri çökük ya da gömülü meme ucu (inverted nipple) sorunu gidermek için; eğer hastada bu sorun var ve hasta meme büyütme, küçültme ve dikleştirme ameliyatı olacaksa bu ameliyatlar yapılırken mevcut sorun da giderilebilir. Bazen hastaların meme dokuları ile ilgili bir problem olmadığı halde meme uçları içeri çökük ya da gömülü olabilir, bu hastalarda da bu sorunu tek başına düzeltmek mümkündür.

İçeri çökük ya da gömülü meme ucu ameliyatları:

Meme uçlarını içeri çeken süt kanallarının zarar görmeden serbestleştirilmesine dikkat ederek yapılır. Problemin derecesine bağlı olarak meme uçlarının altlarına yağ ya da kas dokuları yerleştirilebilir. Meme ucu, cerrahi yöntemlerle ya da dikiş uygulamaları ile yukarı çekilir.

Fazla büyük olan meme uçları küçültülebilir mi?

Sadece meme ucunun büyüklüğü söz konusuysa meme başında küçük bir kesi yapılarak süt kanalları zedelenmeyecek şekilde meme ucundan bir miktar doku çıkarılarak meme ucu küçültülür. Eğer meme ucu uzun ve çok belirginse özel bir kesi tekniği ile yine süt kanalları korunacak şekilde meme başının uzunluğu ve aşırı belirgin olması düzeltilir.

Meme etrafında bulunan renkli alanın küçük olması:

Bu durumda ise tıbbi boyalar kullanılmak suretiyle areola dövmesi ya da uygun vücut bölgelerinden alınan deri parçalarıyla meme başı ve çevre dokuları taklit edilerek memelere simetrik ve estetik bir değer kazandırılır.

Meme ucunun yeniden yapılması (meme ucu rekonstrüksiyonu)

Bazı hastalarda doğuştan meme ucu olmayabilir ya da sonradan meydana gelen travma ve kanser nedeniyle memenin alınmasından dolayı meme ucu kaybedilmiş olabilir. Bu durumda meme ucu ve gerekli durumlarda areola bölgesi yeniden oluşturulur. Bu amaçla genellikle meme başının yapılacağı bölgede meme derisi kullanılarak meme ucu yapılmaktadır. Bazen hastanın vücudundaki diğer dokular kullanılabilir, sağlıklı olan meme ucunun bir kısmı, olmayan meme ucuna nakledilebilir. Bunların dışında kalıcı makyaj ve dövmelerden de yararlanılabilir.

Meme ucu estetiği sonrası oluşabilecek komplikasyonlar nelerdir?

Nadir olarak kanama, enfeksiyon ve meme ucunda birkaç gün süren his kaybı yaşanabilir. Bu durumlar çoğunlukla geçicidir. Alanında deneyimli bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilen meme ucu estetiği ameliyatında, bu risklerin ortaya çıkma olasılığı son derece düşüktür.

Meme (göğüs) ucu ameliyatı sonrası süreçler nelerdir?

Meme ucu estetiği ameliyatı sonrasında pansuman yapılarak cerrahi müdahale yapılan alan korumaya alınır. Ameliyat sonrası hekim tarafından önerilen cerrahi sütyen veya sporcu sütyeninin kullanımına birkaç hafta daha devam edilmelidir. Estetik dikiş yöntemleri sebebiyle dikiş alma gibi bir zorunluluğa katlanmak gerekmeyecektir.

Meme ucu estetiği sık sorulanlar ve cevapları

Meme ucu estetiği yaptırmak için yaş sınırı var mı?

Ani kazalar sonrası gelişen travmalarda meme ucu ameliyatına gerek varsa yaş sınırı gözetilmez. Tamamen estetik amaçlı yapılıyorsa plastik cerrahlar bu ameliyatların 16-18 yaşından sonra yapılmasını uygun görmektedirler.

Meme ucu ameliyatlarında hangi anestezi uygulanır?

Meme ucu ameliyatlarında hastanın mevcut durumuna göre lokal ya da genel anestezi uygulanır.

Meme ucu ameliyatları ne kadar sürer?

Hastadan hastaya göre değişen ameliyat 1-2 saat sürebilmektedir. Bu ameliyatların en uzunu, meme ucu kaybı yaşan hastalarda yaşanmaktadır.

Estetik meme ucu ameliyatı için gerekli şartlar nelerdir?

Öncelikle operasyon öncesi muayene yapılır ameliyat için yeterli koşullar varsa işlem biçimi plastik cerrah tarafından belirlenir.

Meme ucu estetiği kimlere yapılır?

Meme ucunda deforme olan herkese uygulanabilir.

Paylaş:

Diğer Yazılar

Lipomatik

Lipomatik Lipomatik Liposuction Aleti Vücudun belirli bölgelerde toplanmış olan yağ

Smart-Lipo

Smart-Lipo Smart Lipo (Lazer Liposuction Aleti) Nedir? Kilo verme ve

Hydrafacial

Hydrafacial Hydrafacial Nedir? Kalıcı, güvenilir, acısız ve hızlı bir uygulama

H100 Aşısı

H100 Aşısı H100 Aşısı (Gençlik Aşısı) H100 aşısı nem kaybı,

Dermabrazyon

Dermabrazyon Dermabrazyon Nedir ve Ne İşe Yarar? Ciltteki tüm düzensizlikleri,

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi PRP tedavisi (Platelet Rich Plasma) nedir? Son yıllarda

Mezoterapi

Mezoterapi Mezoterapi Nedir? Farmakolojik ve bitkisel ilaçların vücudun belirli bölgelerine

Peeling

Peeling Peeling (Cilt Soyma) Nedir? Ciltteki ölü derinin soyulmasını ve

Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları Dolgu Enjeksiyonu Nedir? Dolgu uygulamaları günümüzde vücudun hemen

Bölgesel İncelme

Bölgesel İncelme Bölgesel İncelme (Vücut Şekillendirme) Vücudun bel, basen ve

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel cilt bakımı ürünleri veya

Botoks

Botoks Botoks Nedir? Estetik amaçlarla yüzdeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin

Mesaj Gönderin