Edit Content

Meme Asimetrisi

Meme Asimetrisi (Göğüs Asimetrisi)

Meme asimetrisi (göğüs asimetrisi) nedir?

Memelerde doğumsal, gelişimsel bozukluklar, hamilelik ve emzirme sonrası ya da hormonal dengesizlik gibi sebeplerle oluşan bir memenin diğerine göre hacim, şekil ya da büyüklük olarak aynı olmaması ya da bir meme başı seviyesiyle çapının diğeriyle farklı olması gibi tüm sorunlar meme (göğüs) asimetrisi olarak adlandırılır. Meme asimetri düzeltme ameliyatlarında; hastaların talepleri, meme yapısı ve boyutu dikkate alınarak, küçültme, büyütme, toparlama veya yağ enjeksiyonları yöntemlerinden herhangi biri ya da birkaçı kombine edilerek memeler arasındaki asimetriyi düzeltmek için tek memeye ya da her iki memeye uygulanır.

Meme asimetrisi nasıl oluşur?

Memeler (göğüsler) arasında şekil, boyut ve yerleşim bakımından fark olması, bir meme başı seviyesiyle çapının diğeriyle aynı olmaması “meme asimetrisi” ya da “memede asimetri” olarak tanımlanır. Hastalar tarafından “memede şekil bozukluğu” ya da “memede orantısızlık” olarak ifade edilen bu durumlar meme asimetrisidir. Memede (göğüslerde) büyüklük farkları doğuştan ya da gelişimsel olabilir.

 • Doğumsal meme anomalileri; bazı meme anomalileri, (tüberoz meme gibi) yaş, doğum ve hastalık gibi zaman içinde ortaya çıkmaz, doğuştan gelir. Doğuştan gelen meme asimetrilerinin plastik cerrahın önereceği yaşta, ilk fırsatta düzeltilmesi önerilir.
 • Meme gelişimi öncesi geçirilmiş meme enfeksiyonları, ergenlik döneminde meme dokusunun algılayıcı hücrelerinde farklılık ve menopoz gibi nedenlerle meme asimetrisi yani memede büyüklük farkları meydana gelebilir.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde büyüyen memeler dönem sonunda aynı oranda küçülmediğinde meme asimetrisi ortaya çıkabilir.
 • Aşırı kilo değişimlerinde her iki memede (göğüste) aynı oranda küçülme veya büyüme gerçekleşmeyebildiği için asimetri sorunu ortaya çıkabilmektedir.
 • Memelerden birinde ya da her ikisinde içsel ya da dışsal nedenlerle yaşanan bir rahatsızlık meme asimetrisine sebep olabilmektedir.
 • Yaşın ilerlemesi nedeniyle memelerinde hacim kaybı yaşayan kadınlarda asimetrisi problemi ortaya çıkabiliyor.
 • Geçirilen travma ve ameliyatlara bağlı olarak da memeler arasında şekil ve boyut farkları meydana gelebilir.
 • Meme kanseri nedeniyle yapılan cerrahi müdahaleler sonrasında meme asimetrisi yaşanabilmektedir.

Meme asimetrisinin belirtileri nelerdir?

 • Her iki meme farklı şekil ve büyüklüktedir.
 • Memelerden biri hiç gelişmemiş veya az gelişmiştir.
 • Memelerden biri normal iken diğeri büyük veya hem büyük hem de sarkıktır.
 • Meme areolası (meme ucunun etrafındaki kahverengi yuvarlak renkli bölge) büyüklüğü veya şekli farklıdır.
 • Meme başı seviyesiyle çapının diğerinden farklı olması
 • Memeler arasındaki şekil ve büyüklük farkı barizdir.

Meme asimetrisi hangi psikolojik sıkıntılara neden olur?

Kadınlarda özellikle özgüven eksikliğiyle birlikte karşı cinsten psikolojik olarak uzaklaşmaya kadar hayatı ve sosyal yaşamı etkileyen önemli rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Asimetri problemlerini sıralayacak olursak;

 • Kendine güvenini yitiren kişi sosyal ortamlardan uzaklaşır.
 • Evlilik öncesi veya partneri ile yakınlaşma döneminde karşı cinsle yakınlaşmak istemez.
 • Kıyafet seçiminde sürekli meme (göğüslerini) kamufle etme çabası nedeniyle istediği elbiseleri giyememe gibi sorunlar yaşatır.
 • İç giyimde farklı meme (göğüs) ölçüleri nedeniyle fiziksel ve psikolojik sıkıntılar yaratır.
 • Özellikle ergenlik döneminde görülen bariz meme orantısızlığının yarattığı psikolojik travma kişinin tüm yaşamını olumsuz etkiler.

Meme asimetri problemlerinin tedavisi

 • Nasıl teşhis edilir?
  Meme asimetrisi; Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı tarafından yapılan muayene ve ölçümler sonrası teşhis edilmektedir ve göğüsler arasındaki orantısızlığın ve şekil bozukluğunun ölçüsüne göre gerekli tedavi yöntemi belirlenerek hasta ile paylaşılmaktadır.
 • Ameliyat öncesi
  • İlk aşama hasta muayenesinin yapıldığı ve beklentilerin dinlendiği aşamadır. Muayene sonrası meme asimetri oranı belirlenir ve hasta ile asimetrinin boyutu paylaşılır.
  • Meme şekli, meme derisinin durumu, meme başının olması gereken konumu ve hasta yaşı operasyonu etkileyen faktörlerdir. Asimetri derecesine göre ameliyatta kullanılacak yönteme karar verilir.
  • Aşırı büyük memenin küçültülmesi veya küçük kalmış memenin meme implantı (silikon-protez) ile büyütülmesi ya da implant (silikon-protez) yerine yağ enjeksiyonunun yeterli gelip gelmeyeceğinin tespit edilmesi sonrası ameliyat tekniklerinden en uygun olanına karar verilir.
  • Ameliyat öncesi 40 yaşın altındaki hastalardan meme ultrasonu, 40 yaş üzeri hastalardan da meme mamografisi istenir.
  • Aspirin türü kan sulandırıcı ilaçların kullanımı en az 1 hafta önceden bırakılmalıdır.
  • Sigara kullanımı ve alkol tüketimi en az 1-2 hafta önce bırakılmalı, ameliyat sonrası iyileşme sürecinde de kullanılmamalıdır.
  • Ameliyat günü takılar çıkarılmalı, makyaj yapılmamalı, saç jölesi gibi saç bakım ürünleri kullanılmamalı ve ameliyat sonrası konfor için rahat giysiler bulundurulmalıdır.
  • Operasyondan 6 saat önce yeme-içme kesilir ve operasyon saatinden en az 2 saat önce hastanede olunmalıdır.
 • Ameliyat nasıl yapılır?
  Meme asimetri problemleri meme estetiği ameliyatlarıyla tedavi edilmektedir. Uygulanacak tekniğe göre lokal veya genel anestezi altında yapılan ameliyat, ameliyathane ortamlarında ortalama 30 dk ile 2.5 saat arasında tamamlanmaktadır.
  Her iki meme (göğüs) küçük fakat şekil olarak birbirinden farklı ise; memeler arasındaki asimetriyi giderebilmek için, farklı boyutlarda implantlar (meme-protezleri) ya da yağ enjeksiyonu yöntemleriyle düzeltilir. Bir meme normal diğeri küçükse, küçük memeye meme implantı ya da yağ enjeksiyonu uygulanır. Bir meme normal diğeri çok büyükse, meme küçültme ameliyatı ile meme asimetri sorunu giderilir. Meme başı asimetrisi varsa her iki meme başı aynı konumda olacak şekilde meme ucu estetiği yapılır. Erkeklerde görülen jinekomasti ameliyatında ise liposuction veya meme küçültme ile her iki meme aynı boyuta getirilir.
 • Ameliyat sonrası iyileşme süreçleri
  Uygulanan estetik ameliyat yöntemi ve tekniğine göre asimetri hastasının iyileşme süreci değişmektedir. Sadece yağ enjeksiyonu yapılan meme asimetrisi ameliyatı sonrası hasta 1-2 gün içinde günlük aktivitelerine dönerken, meme büyütme, küçültme, toparlama ya da meme ucu estetiklerinde hastanın günlük aktivitelerine dönmesi 3-5 günlük bir süreyi bulmaktadır. 

  • Meme küçültme ve büyütme yöntemleriyle yapılan asimetri düzeltme işlemleri sonrası hastalar ilk birkaç gün ağrı-sızı hissedilebilir. Cerrahınız tarafından reçete edilen ağrı kesicilerle bu dönem en az acıyla tamamlanır.
  • Meme ameliyatlarından sonra ameliyat sonrası dönemde ödemlerin hızlı toparlaması ve hastaların konforu için 6 – 8 hafta; cerrahi – sporcu sütyen kullandırılır. Plastik ve Estetik cerrahi doktorunun önerileri doğrultusunda hasta birkaç hafta ağır spor ve aktivitelerden uzak durur.
  • Ameliyatlardan 1 – 2 gün sonra hasta duş alabilir.
  • Asimetri problemi tedavisinde uygulanan estetik ameliyat sonrası iyileşme sürecinin daha hızlı olması için hasta sigara ve alkol kullanıyorsa bir süre ara vermesi önerilmektedir.

 

Meme Asimetrisi Sık Sorulanlar ve Cevapları

Meme asimetrisi estetik uygulaması öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili sıkça sorulanlar ve cevapları

Kaç yaşında meme asimetri sorunum için estetik düzeltme ameliyatı olabilirim?

Asimetrik meme ameliyatı için yaş sınırı hastanın kemik ve meme dokusunun oturmuş olması kriteri arandığı için 18 olarak kabul edilmektedir ancak psikolojik travmalarda yaş sınırı 18’in altına inebilir.

Memelerimde asimetrik bir sorun var ameliyat olmak istiyorum herhangi bir riski var mıdır?

Her ameliyatta olduğu gibi asimetrik meme sorunları için yapılan estetik ameliyatlarda da kanama, enfeksiyon, yara iyileşme sorunları gibi bazı komplikasyonlar gelişebilir. Ancak günümüzde kullanılan yeni teknolojiler ve ameliyat teknikleri sayesinde bu ameliyatlar neredeyse %100 başarıyla sonuçlanmaktadır.

Aşırı kiloluyum ve memelerimde çok bariz asimetri problemi var, ameliyat olabilir miyim?

Kilo değişimleri meme asimetrisinin önemli nedenlerinden biridir. Hastanın mevcut kilosunu koruması ya da ameliyat öncesi beslenme ve diyet uzmanları eşliğinde zayıflayarak operasyona hazırlanması daha doğru olur. Hastanın estetik ameliyat sonrası ise kilosunu koruması önemlidir. Hasta, sağlıklı yaşamak ve kaliteli bir hayat idame etmek için kilo problemini çözmelidir. Bu kararlılığı sonradan oluşabilecek birçok meme problemini de ortadan kaldıracaktır.

Asimetri sorunum için estetik ameliyat düşünüyorum ancak sonrasında memelerimde iz kalır mı?

Yağ enjeksiyonu tekniğiyle yapılan operasyon sonrası hiçbir iz kalmamaktadır. Meme büyütme veya küçültme operasyonları yapılarak giderilen asimetri sorunlarında zamanla belirsizleşen ameliyat-dikiş izleri çok dikkatlice bakıldığında gözükmektedir.

Asimetri problemleri için yapılan meme ameliyatları emzirmeye engel olur mu?

Estetik asimetrik meme düzeltme ameliyatlarında süt kanalları ve süt bezleri korunduğu için emzirmeye engel hiçbir sorunla karşılaşılmaz.

Memede büyüklük farkı ne zaman ameliyat edilmelidir?

Küçük boyutlu ve hastayı rahatsız etmeyecek düzeyde orantısızlıklar, asimetriler söz konusuysa, iki memenin birbirinden farklı olması normal kabul edilebilir. Bu tür durumlarda çoğunlukla ameliyata gerek duyulmaz. Ancak bir memenin normalken diğerinin neredeyse hiç olmaması, memelerden birinin aşırı büyük ya da aşırı küçük olması gibi durumlar hastaların fiziksel görünümünü bozarken, psikolojik açıdan da olumsuz etkiler. Bu tür orantısız memelerin estetik cerrahi ile tedavi edilmesi önerilir.

Meme asimetrisi (orantısızlığı) nasıl teşhis edilir?

Bu sorunu yaşayan hastalar “Asimetrik göğüs düzelir mi?” sorusuna yanıt aramaktadırlar. Bu sorunun düzeltilmesi için doğru bir teşhis ve ölçümlerin yapılması gerekir. Estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahlar tarafından yapılan muayene ve tetkikler sonucu asimetrinin (orantısızlığın) boyutu ve sebepleri ortaya çıkar. Bu doğrultuda asimetri tedavisi planlanır.

Asimetrik meme kanser habercisi mi?

Meme asimetrisi (orantısızlığı) doğumsal ve gelişimsel sorunlar ile doğum, ameliyat, menopoz gibi nedenlerden kaynaklanır. Asimetri çoğunlukla kanser habercisi değildir. Ancak meme asimetrisiyle birlikte sertlik veya ele gelen bir kitle varsa ve ilgili şekil değişiklikleri aniden ortaya çıktıysa vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.

Meme asimetri ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Meme asimetrisi ameliyatı öncesi 40 yaşın altındaki hastalardan meme ultrasonu, 40 yaş üzeri hastalardan da meme mamografisi istenir. Kan sulandırıcı özelliği olan ilaçlar, bazı bitki çayları ve besin takviyelerinin tüketimi ameliyattan 1 hafta önce kesilmelidir. Düzenli kullanılan ilaçlar konusunda hekim bilgilendirilmeli ve gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Sigara ve alkol tüketimi de ameliyattan 1-2 hafta önce bırakılmalı, ameliyat sonrası iyileşme sürecinde de kullanılmamalıdır

Paylaş:

Diğer Yazılar

Lipomatik

Lipomatik Lipomatik Liposuction Aleti Vücudun belirli bölgelerde toplanmış olan yağ

Smart-Lipo

Smart-Lipo Smart Lipo (Lazer Liposuction Aleti) Nedir? Kilo verme ve

Hydrafacial

Hydrafacial Hydrafacial Nedir? Kalıcı, güvenilir, acısız ve hızlı bir uygulama

H100 Aşısı

H100 Aşısı H100 Aşısı (Gençlik Aşısı) H100 aşısı nem kaybı,

Dermabrazyon

Dermabrazyon Dermabrazyon Nedir ve Ne İşe Yarar? Ciltteki tüm düzensizlikleri,

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi PRP tedavisi (Platelet Rich Plasma) nedir? Son yıllarda

Mezoterapi

Mezoterapi Mezoterapi Nedir? Farmakolojik ve bitkisel ilaçların vücudun belirli bölgelerine

Peeling

Peeling Peeling (Cilt Soyma) Nedir? Ciltteki ölü derinin soyulmasını ve

Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları Dolgu Enjeksiyonu Nedir? Dolgu uygulamaları günümüzde vücudun hemen

Bölgesel İncelme

Bölgesel İncelme Bölgesel İncelme (Vücut Şekillendirme) Vücudun bel, basen ve

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel cilt bakımı ürünleri veya

Botoks

Botoks Botoks Nedir? Estetik amaçlarla yüzdeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin

Mesaj Gönderin