Edit Content

Dudak-Damak Yarığı

Dudak-Damak Yarığı

Dudak-Damak Yarığı Anomalisi Nedir?

Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında muhtelif sebeplerden dolayı bebeğin yüz bölgesindeki yapılarının kusurlu birleşmesi durumu tıp dilinde dudak-damak yarığı anomalisi olarak adlandırılır.

 

Dudak-Damak Yarığı Anomalisi Nasıl Oluşur?

Bebek anne karnındayken dudağının yapısını oluşturan hücrelerin birleşmesi 4. ya da 5. haftada başlarken 8. ya da 9. haftada damak yapısını oluşturan hücrelerin birleşmesi tamamlanır. Bebeğin gelişiminin 12. haftasına gelindiğinde ise dudak ve damak yapısının birleşmesi tamamlanır ancak kalıtsal ya da çevresel olduğu düşünülen nedenlerden dolayı yaklaşık her bin bebekte bir dudakla damağın normal birleşimi oluşamaz ve bu deformiteyle dünyaya gelen bir çocuğun tedavisi için cerrahi girişim gerekir.

Bebeklerde Dudak-Damak Yarığı Nasıl Oluşur?

  • Bebeklerde dudak ve damak yarığının oluşmasında genetik (kalıtsal) ve çevresel faktörlerin etkin olduğu düşünülmektedir.
  • Daha önce aile bireylerinde dudak ve damak yarığı oluştuysa yeni bebeklerde de çıkma ihtimali vardır ancak aile bireylerinde daha önce bu hastalık görülmemişse bile Trisomy D ve Trisomy E gibi sendromlarla ya da mutasyona uğramış genlerle de ortaya çıkabilmektedir.
  • Annenin gebeliğinin ilk üç ayında çevresel etkenlerle geçirdiği kızamıkçık enfeksiyonu, oligohidroamniyoz (anne karnındaki bebeğin amniyotik sıvının olması gerekenden az ya da tamamen eksik olması), B vitamini eksikliği, steroid antikonvülzan vb. ilaç kullanımlarının da sebep olabileceği bilinmelidir.

Dudak-Damak Yarığı (Tavşan Dudak) Nasıl Tedavi Edilir?

Dudak ve damak yarığıyla doğan çocuklar, eşlik eden çeşitli problemler nedeniyle farklı uzmanlık dallarından alınacak yardıma ihtiyaç duyarlar. Estetik ve plastik cerrahinin yapacağı yarık onarımının yanı sıra diğer tedaviler de sürdürülmelidir. Çünkü hastanın beslenmesi, diş sağlığı, işitmesi, konuşması ve psikolojik gelişmesi açısından yaşı ilerledikçe çeşitli problemler ortaya çıkabilir. Bu nedenle ailenin takım desteği alabileceği merkezlere başvurması önemlidir. Genel olarak bu tip bir takımda plastik cerrahın yanı sıra çocuk hastalıkları, kulak-burun-boğaz hastalıkları, konuşma ve işitme uzmanları, psikolog, genetik danışman, diyetisyen, hemşire ve sosyal danışman yer alır. Bu uzmanların hangisine, ne zaman başvurulacağı plastik cerrah tarafından koordine edilir.

Paylaş:

Diğer Yazılar

Lipomatik

Lipomatik Lipomatik Liposuction Aleti Vücudun belirli bölgelerde toplanmış olan yağ

Smart-Lipo

Smart-Lipo Smart Lipo (Lazer Liposuction Aleti) Nedir? Kilo verme ve

Hydrafacial

Hydrafacial Hydrafacial Nedir? Kalıcı, güvenilir, acısız ve hızlı bir uygulama

H100 Aşısı

H100 Aşısı H100 Aşısı (Gençlik Aşısı) H100 aşısı nem kaybı,

Dermabrazyon

Dermabrazyon Dermabrazyon Nedir ve Ne İşe Yarar? Ciltteki tüm düzensizlikleri,

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi PRP tedavisi (Platelet Rich Plasma) nedir? Son yıllarda

Mezoterapi

Mezoterapi Mezoterapi Nedir? Farmakolojik ve bitkisel ilaçların vücudun belirli bölgelerine

Peeling

Peeling Peeling (Cilt Soyma) Nedir? Ciltteki ölü derinin soyulmasını ve

Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları Dolgu Enjeksiyonu Nedir? Dolgu uygulamaları günümüzde vücudun hemen

Bölgesel İncelme

Bölgesel İncelme Bölgesel İncelme (Vücut Şekillendirme) Vücudun bel, basen ve

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel cilt bakımı ürünleri veya

Botoks

Botoks Botoks Nedir? Estetik amaçlarla yüzdeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin

Mesaj Gönderin