Edit Content

Brezilya poposu BBL

Brezilya poposu BBL Brezilya tipi popo kaldırma

Brezilya Poposu Brezilya tipi popo kaldırma (BBL) nedir?

Brezilya poposu (BBL), implant kullanmadan poponun daha yukarıda, daha yuvarlak ve daha dolgun hale getirilmesi için hastanın kendi yağının kullanıldığı cerrahi bir prosedürdür. Bu ameliyat plastik cerrahlar tarafından yapılır.

BBL işleminde plastik cerrahlar vücut da genellikle sırt, karın, bel ve uyluk gibi lokalize istenmeyen birikmiş yağları liposuction yöntemi ile alırlar. Daha sonra, alınan bu yağlar popoya biçim verip yükseltecek ve volüm oluşturacak şekilde enjekte edilir ve böylece hastaların talep ettiği kum saati görüntüsü oluşturulmaya çalışılır.

Brezilya tipi popo kaldırma neden yaptırılır?

Popo bölgesi; yapısal olarak düşük, zayıf, olması gerekenden küçük ve vücutla uyumsuz olabilir. Bu bölgenin şekillendirilmesi için en sık başvurulan işlem Brezilya poposu uygulamasıdır.

Brezilya poposu (Brezilya tipi popo kaldırma ameliyatı), kalçaların daha geniş, şekilli ve dik durmasını sağlayan bir estetik ameliyattır.

Kimler BBL için uygun bir adaydır?

Plastik cerrahınızın toplayıp transfer etmesi için yeterince fazla yağ dokusuna sahipseniz ve ideal kilonuza yakınsanız, BBL için iyi bir aday olabilirsiniz.

Sigara içiyorsanız yine de iyi bir aday olabilirsiniz, ancak ameliyattan en az 2-3 hafta önce sigarayı bırakmanız ve iyileşmenin ilk birkaç haftasında sigara içmekten kaçınmanız gerekir. Sigara içmek komplikasyon riskinizi artırabilir ve iyileşme sürecini olumsuz etkileyebileceği için en azından ara vermeniz gerekir.

Ameliyat öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat öncesinde oje, takı, lens çıkarılmalıdır. Hastalara, ameliyattan yaklaşık 2-3 hafta önce sigarayı bırakmaları önerilir. Kan sulandırıcı özelliği olan ilaç ve bitki çaylarının kullanımına son verilmesi gerekir. Hastaların kullanması gereken ilaçları, muayene sırasında hekimlerine bildirmeleri ve planlamanın bu doğrultuda yapılması gerekir.

Brezilya tipi popo kaldırma ameliyatı nasıl yapılır?

Brezilya tipi popo kaldırma ameliyatının ilk aşaması, karın, sırt, bel gibi bölgelerden istenmeyen birikmiş fazla yağların alınmasıdır. Bu bölgelerden liposuction yöntemiyle alınan yağlar, ameliyathanede özel bazı işlemlerden geçirilip kalçaya enjekte etmek üzere hazırlanır. Daha sonra kalçaya (popoya) enjekte edilerek bu bölgenin daha dik, yuvarlak ve estetik görünmesi sağlanır. Aynı zamanda sırt, bel ve karın bölgesinden yağlar alındığından bu bölgelerde incelme sağlanır ve böylece daha iyi orantılı bir estetik vücut görüntüsü elde edilir. Bu ameliyat genellikle genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 2-3 saat sürer.

BBL ameliyatının iyileşme süreci nasıldır?

Brezilya poposunun iyileşme süresi 1-2 hafta arasında değişir, hastaların ameliyattan sonra 2-3 gün evde dinlenmesi gerekir. Ameliyattan sonra en az 7-10 gün boyunca doğrudan popo üstüne oturmaktan veya uzanmaktan kaçınılmalıdır. Hafif günlük aktivitelere ameliyattan 2–3 gün sonra başlanabilir. Ağır efor gerektirmeyen bir işte çalışıyorlarsa 10-15 gün sonra işe başlayabilirler.

Morarma ve şişliği azaltmak ve cildi germeye yardımcı olmak için 3-4 haftaya kadar korse giyilmesi önerilir. Ameliyat sonrasındaki 2 ay boyunca ağır zorlayıcı egzersizlerden kaçınılmalıdır. Diğer yandan vücut yağ oranının korunması da ameliyat sonuçlarının kalıcılığı açısından önemlidir.

BBL ameliyatının sonuçları ne zaman görülebilir? Bu sonuçlar ne kadar kalıcıdır?

İşlem bitiminde şişlikler de olacağından çok daha fazla hacim göreceksiniz, nihai sonuçlarınızı görmek 4-6 aya kadar sürebilir. Bu süre zarfında ameliyat ve liposuction’dan kaynaklanan şişlik azalır ve transfer edilen yağ hücrelerinin % 50 ila 60’ı kaybedilebilir. Kalan yaşayan yağ dokuları sizin yeni kalça şeklinizi belirleyecektir.

Nihai sonuçlarını gördükten sonra, bazı hastalar kalçalarına daha fazla hacim eklemek için Brezilya tipi popo kaldırma ameliyatını yeniden yaptırmayı tercih eder. Asimetri, bazı bölgelerde çökmeler veya idealin altında sonuçlar, kalçalarınıza ek yağ transferi ile iyileştirilebilir. Bunun için, diğer bölgelerden transfer etmek için yeterli miktarda yağ dokusu olması gereklidir.

Yaklaşık 4-6 aylık iyileşmeden sonra kalan yağ hücreleri kalıcı olarak enjekte edilen bölgede kalacaktır. BBL sonuçlarınızı uzun vadede korumak için en iyi seçeneğiniz, ameliyattan sonra kilonuzu korumaktır. Çok fazla kilo vermek poponuzu zayıflatır, çok fazla kilo almak ise vücut oranlarınızı değiştirebilir.

Ameliyat sonrası risk ve komplikasyonlar

Her ameliyat sonrası ortaya çıkabilen, şişlik, morluk ve hafif ağrılar bu ameliyat sonrası da meydana gelebilir. Brezilya tipi popo kaldırma işleminde kalçayı şekillendirmek için protezler yerine yağ dokuları kullanıldığı için, alerjik reaksiyon riski çok daha düşüktür. Ancak bu işlem mutlaka alanında tecrübeli plastik cerrahlar tarafından, tam teşekküllü hastanelerde yapılmalıdır. Uygulama alanından daha derine yağ dokusunun verilmesi, yağ dokusunun vücudun tolere edeceğinden daha fazla verilmesi yağ emboli atma riskine yol açabilir.

Paylaş:

Diğer Yazılar

Lipomatik

Lipomatik Lipomatik Liposuction Aleti Vücudun belirli bölgelerde toplanmış olan yağ

Smart-Lipo

Smart-Lipo Smart Lipo (Lazer Liposuction Aleti) Nedir? Kilo verme ve

Hydrafacial

Hydrafacial Hydrafacial Nedir? Kalıcı, güvenilir, acısız ve hızlı bir uygulama

H100 Aşısı

H100 Aşısı H100 Aşısı (Gençlik Aşısı) H100 aşısı nem kaybı,

Dermabrazyon

Dermabrazyon Dermabrazyon Nedir ve Ne İşe Yarar? Ciltteki tüm düzensizlikleri,

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi PRP tedavisi (Platelet Rich Plasma) nedir? Son yıllarda

Mezoterapi

Mezoterapi Mezoterapi Nedir? Farmakolojik ve bitkisel ilaçların vücudun belirli bölgelerine

Peeling

Peeling Peeling (Cilt Soyma) Nedir? Ciltteki ölü derinin soyulmasını ve

Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları Dolgu Enjeksiyonu Nedir? Dolgu uygulamaları günümüzde vücudun hemen

Bölgesel İncelme

Bölgesel İncelme Bölgesel İncelme (Vücut Şekillendirme) Vücudun bel, basen ve

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel cilt bakımı ürünleri veya

Botoks

Botoks Botoks Nedir? Estetik amaçlarla yüzdeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin

Mesaj Gönderin