Edit Content

Burun Ucu Estetiği

Burun Ucu Estetiği (Tipplasti)

Burun ucu estetiği (tipplasti) nedir? Burun ucundaki düşüklük ve şekil bozukluğu nasıl giderilir?

Burun ucu estetiği (tipplasti); yüz görünümü açısından büyük önem taşıyan burun kemiğinin anatomik yapısında problem olmadığı, genellikle burnun ucundaki kıkırdakların, yumuşak dokuların ve burunla dudak arasındaki açıları bozulduğu durumlarda yapılır. Burun ucu estetiği (tipplasti); burun ucundaki yükseklik, kalınlık, uzunluk, genişlik, düşüklük ve sarkıklık gibi muhtelif deformitelerin ve şekil bozukluklarının estetik ve plastik cerrahlar tarafından düzeltildiği estetik operasyondur.

 

Burun ucunun genel yapısı nasıldır?

Burun, yüzün ortasında yer alan ve yüzde dikkati en çok çeken, koku alma organıdır. Burun estetiği yapan hekimler ve burnuna estetik yaptıran hastalar tarafından sıkça kullanılan ismiyle burun ucu ise yüzdeki görüntüyü değiştiren bir etkiye sahiptir.
Burun ucu; (tıp literatüründe nazal tip denir) burun alt 1/3 piramidinin en belirgin bölgesidir. Nazal tip, iki kıkırdağın en çıkıntılı noktaları (domları), domlar arası yumuşak dokular, ligamentler ve ligamentlerin üzerini örten deriden oluşur.
Burun ucu, burnun kanatlarını yapan iki adet -n- harfi şeklindeki kıkırdağın en üst birleşme noktasıdır. Burun estetiği açısından bu bölge çok önem taşımaktadır. Burun kıkırdaklarının yüksekliği, açıları ve genişliği estetik açıdan oldukça önem taşır.
En ince cilt burun kökünde yer alır ve burun ucuna doğru geldikçe deri giderek kalınlaşır. Burun ucuna doğru geldikçe de cilt içi sabese bezlerinin yoğunluğu ve sayısı artmaktadır. Yani burundaki en kalın cilt burun ucunda yer alır. Rinoplasti (burun estetiği) her aşamada doğrudan dış görünüşü etkilediğinden önemlidir ve burun ucu (nazal tip) ameliyatları da burun estetiğinin önemli bir parçasıdır.

Estetik burun ucu ameliyatı nasıl yapılır?

Burun ucu estetik ameliyatları, kapalı ya da açık estetik burun ameliyatı tekniği kullanılarak burnun iç kısmından ve/veya ön bölümünde yapılan kesilerle hastanın durumuna göre plastik cerrahların kararıyla sedasyon ve lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılır. Bu ameliyatlar yaklaşık 30-60 dakika sürede yapılır. Tek başına burnun uç bölgesine yapılabilir ancak burnun diğer kısımlarıyla da estetik düzen ahengini sağlayabilmesi için ameliyat öncesinde uzman hekim tarafından iyi bir planlama yapılması gereklidir.
Burun ucu estetiği (tipplasti) ameliyatlarında; mevcut deformasyonu gidermek için kıkırdaklara kesiler yapılarak ya da dikişler konularak kıkırdak yapıların yeniden şekillendirilmesi ve desteklenmesi sağlanır. Bazen hastanın burun ucunda kıkırdak yapılarda, eksiklik, yetersizlik ya da çökmeler olabilir, ameliyat esnasında burun içinde nasal septumdan (burun ortasındaki duvar) alınan kıkırdak mevcut kıkırdak yetersizliği, eksikliği ve çökmelerini gidermek için “greft” olarak kullanılır ve böylece kıkırdak yapılar yeniden biçimlendirilir ve burun ucundaki kıkırdaklar desteklenmiş olur. Ayrıca burun derisi kalın olan hastaların burun ucu estetiği ameliyatlarında plastik cerrahlar yumuşak doku işlemleri, burun derisi inceltmesi de yapılabilmektedirler. Bu yapılan işlemler sonucunda burun ile dudak arasındaki açı olması gereken orana getirilir. Tüm bu yapılan işlemler sonucunda hastanın yüz hatlarına ve mevcut burun kemik yapısına uyan bir burun ucu sağlanmış olur.
Burun ucu estetik ameliyatlarında plastik cerrah, hastanın nasal septum bölgesine (burun delikleri arasındaki bölme) işlem yaptıysa sonrasında klasik bez tampon yerine hastanın burnundan daha rahat nefes almasına olanak sağlayan silikon tüp tamponlar kullanabilir. Bazen cerrahınız bez tamponlar yerine nazal septum bölgesini desteklemek için kendiliğinden eriyen dikiş tekniklerini kullanabilir. Ameliyat bitiminde buruna atel (alçı) ya da plastik bandaj uygulanır.

Ameliyat öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat öncesinde oje, takı, lens çıkarılmalıdır. Ameliyattan 1-2 hafta önce doğum kontrol hapının alımı durdurulmalıdır. Hastaların, ameliyattan yaklaşık 2-3 hafta önce sigarayı bırakmaları önerilir. Kan sulandırıcı özelliği olan ilaç ve bitki çaylarının kullanımına son verilmesi gerekir. Hastaların kullanması gereken ilaçları, muayene sırasında hekimlerine bildirmeleri ve planlamanın bu doğrultuda yapılması gerekir.

Burun ucu estetiği sıkça sorulanlar

 

Burun ucu ameliyatı ve sonrasında nefes alma problemi yaşanır mı?

Burun ucu estetiği (tipplasti) ameliyatlarından sonra genelde hastalarda nefes alma sorunu yaşanmaz.

Burun ucu estetiği kimlere yapılır?

Burun asimetrisi; burun ucu düşüklüğü, sıkıştırılmış burun görüntüsü ya da burun ucu genişliği olan hastalara bu ameliyat yapılabilir. Hastaların burun kemik, kıkırdak ve yumuşak dokularının gelişimini tamamlaması 16-18 yaşından sonrasında gerçekleşeceği için bu yaşın beklenmesi tercih edilir.

Burun ucu düşüklüğü nasıl düzeltilir?

Bu işlemde burun delikleri içerisinden ve/veya önünden kesilerle müdahale yapılır. Burnun uç kısmında yer alan kıkırdak dokularda gerekli biçimlendirmeler ve kıkırdaklarla verilen desteklerle burnun uç kısmı kaldırılmış olur. Bazı durumlarda burun ucunun küçültülmesi ya da kıkırdak greftle desteklenerek büyütülmesi gerekebilir.
Burun ucu küçültülebilir mi?
Evet. Burun ucu estetiği ile burun ucu küçültülebilir.

Burun ucu için ideal ölçü nedir?

Her hastanın yüz oranları ve kemik yapısına uygun burun biçimleri değişiklik gösterir. Genel olarak burun ucu yüksekliğinin burnun uzunluğuna oranının 0.67 olması ideal olarak tanımlanabilir. Erkeklerde burun ucu ile üst dudak arasında dik bir açı olması, kadınlarda ise daha geniş bir açı olması tercih edilir.

Tipplasti’den sonra burun ucundaki kıkırdak greftler zamanla belli olur mu?

Kıkırdak greftler tipplasti operasyonlarında (burun ucu ameliyatlarında) hastanın burun uç bölgesinde istenilen estetik görünümü sağlamak amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. İnce bir cilt yapısı olan hastalarda ameliyatlardan uzun yıllar sonra kıkırdak greftler görünür hale gelebilir. Bu konuyla ilgili önemli araştırmalar yapılarak bulgular elde edilmiştir. Detaylarıyla incelemek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.
Araştırma Nazal Tip-Plasti’de Ezilmiş Kıkırdak Greft Deneyimleri

Burun ucu (tipplasti) estetik ameliyatı sonrası bilinmesi gerekenler

Burnun dış kısmına özel bandajlar ve atel kullanılır. Özel bandajlar ve atel 5-7 gün sonra alınır. Yüzde ve göz çevresinde morluk ve şişlik oluşmadığı için burun ucu estetik ameliyatlarının iyileşme süreci kısa olur. Hastalar ameliyat sonrası günlük olağan yaşantısına kısa sürede dönebilir.

Paylaş:

Diğer Yazılar

Lipomatik

Lipomatik Lipomatik Liposuction Aleti Vücudun belirli bölgelerde toplanmış olan yağ

Smart-Lipo

Smart-Lipo Smart Lipo (Lazer Liposuction Aleti) Nedir? Kilo verme ve

Hydrafacial

Hydrafacial Hydrafacial Nedir? Kalıcı, güvenilir, acısız ve hızlı bir uygulama

H100 Aşısı

H100 Aşısı H100 Aşısı (Gençlik Aşısı) H100 aşısı nem kaybı,

Dermabrazyon

Dermabrazyon Dermabrazyon Nedir ve Ne İşe Yarar? Ciltteki tüm düzensizlikleri,

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi PRP tedavisi (Platelet Rich Plasma) nedir? Son yıllarda

Mezoterapi

Mezoterapi Mezoterapi Nedir? Farmakolojik ve bitkisel ilaçların vücudun belirli bölgelerine

Peeling

Peeling Peeling (Cilt Soyma) Nedir? Ciltteki ölü derinin soyulmasını ve

Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları Dolgu Enjeksiyonu Nedir? Dolgu uygulamaları günümüzde vücudun hemen

Bölgesel İncelme

Bölgesel İncelme Bölgesel İncelme (Vücut Şekillendirme) Vücudun bel, basen ve

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel cilt bakımı ürünleri veya

Botoks

Botoks Botoks Nedir? Estetik amaçlarla yüzdeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin

Mesaj Gönderin