Edit Content

Çene Büyütme

Çene Büyütme

Çene büyütme estetiği nedir?

Çene bölgesinin küçük oluşundan kaynaklı sorunların düzeltilmesi amacıyla plastik cerrahları tarafından yapılan estetik operasyonlardır.

Yüzün estetik olarak dengelenmesi ve çeneye şekil verilmesi amacıyla yapılan bu işlemde hastanın görünümünün düzeltilmesinin yanı sıra çenenin işlevsel bozukluklarının düzeltilmesi de sağlanır.

Çene büyütme ameliyatı kimlere yapılır?

Çene büyütme ameliyatı, doğuştan ya da sonradan oluşan çene yapısı bozuklukları olan kimselere uygulanır.

Çene büyütme ameliyatının riskleri var mı?

Her ameliyatta olduğu gibi çene büyütme ameliyatında da ameliyat olmaktan kaynaklı nadiren de olsa riskler mevcuttur. Büyütme amaçlı konulan implantlar günümüzde yüksek teknolojiyle ve güvenle kullanılabilecek nitelikte üretilmektedir. Ancak çok nadir de olsa uyuşukluk ve kanama gibi durumlar ortaya çıkabilir. Ayrıca büyütme amaçlı konulan implantları vücudun kabul etmemesi, dolgu ile büyütmede kullanılan hyalüronik asit içerikli dolgular karşı alerjik reaksiyon gelişmesi çok nadiren de olsa rastlanabilir.

Ameliyat öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat öncesinde oje, takı, lens çıkarılmalıdır. Hastalara, ameliyattan yaklaşık 2-3 hafta önce sigarayı bırakmaları önerilir. Kan sulandırıcı özelliği olan ilaç ve bitki çaylarının kullanımına son verilmesi gerekir. Hastaların kullanması gereken ilaçları, muayene sırasında hekimlerine bildirmeleri ve planlamanın bu doğrultuda yapılması gerekir.

Çene büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Çene büyütme ameliyatları plastik cerrahlar tarafından yapılır. Ameliyat öncesinde yüz ve çene röntgeni çekilerek, operasyon şekline karar verilir. Alınmak istenilen sonuca ve hastanın isteğine uygun olarak çene ucuna ya da çene yanlarına doğru uygun implant seçimi yapılarak ameliyat süreci başlatılır. Çene implantları, çene kemiğinin önüne çeneyi uzatmak ya da öne doğru almak için ya da çene yanlarına çene köşelerini belirginleştirmek için yerleştirilir. Çene implantları farklı malzemelerden oluşabildiği gibi, farklı şekil ve boyutlarda da olabilmektedir. İsteğe göre ağız içinden ya da çenenin altından kesi yapılır. Kesinin nereden yapılacağına muayenede hasta ve plastik cerrah birlikte karar verirler. Ancak yüz germe ameliyatıyla birlikte işlem yapılıyorsa çene altından kesi yapılması daha uygundur. Böylece her iki işlem için de aynı kesi kullanılabilir. Bazı hastalarda çene ucu kemiği kesilerek aşağı ya da öne doğru kaydırılarak kemiğin boyu uzatılır. Kesilen kemik parçası titanyum plak vidalar ile sabitlenir. Çene büyütme operasyonları ortalama 30-60 dakika sürer. Ameliyat lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılır.

Çene büyütme ameliyatında çene kırma işlemi yapılır mı?

Çene büyütmek için implantların kullanılmadığı durumlarda, çene kemiğini büyütmek için çene kemiği belli bölgelerde kesilerek aşağı ya da öne doğru kaydırılarak çene kemiğin boyu uzatılır yada öne doğru alınır. Kesilen kemik parçası titanyum plak vidalar ile sabitlenir. Ameliyat ortalama 1-1.5 saat sürer. Ameliyat genel anestezi altında yapılır.

Çene büyütme ameliyatı sonrası hasta ne kadar sürede iyileşir?

Çene büyütme operasyonları sonrasında hastanın biraz ağrı hissetmesi normaldir. Ameliyat sonrası doktorunuz tarafından reçete edilen ağrı kesicilerin düzenli olarak kullanılması ağrıyı minimum seviyelere indirir. Büyütme ameliyatı sonrası hasta 5-7 gün içerisinde günlük rutinlerine dönebilecek duruma gelir. Ameliyat sonrası birkaç gün sıvı ve püre tarzı yiyecekler yenilmelidir. Çenede oluşması muhtemel ödem yaklaşık 4-6 hafta içerisinde geçer.

Çene büyütme operasyonları sonrası oluşabilecek komplikasyonlar nelerdir?

Çok büyük riskler taşımamakla birlikte çene büyütme ameliyatları sonrasında bazı komplikasyonlar oluşabilmektedir.

  • Morluklar
  • Şişme, ödem
  • İmplant kayması
  • Çene bölgesinde his kaybı oluşması

Bu komplikasyonlar oldukça nadir görülür. Bu komplikasyonlar oluşsa bile kısa bir süre içinde kendiliğinden geçer. Birçok hasta bu tür ameliyatlardan memnun bir şekilde ayrılarak estetikle ilgili kaygılarını sonlandırmakta ve yaşamını daha yüksek bir özgüvenle sürdürmektedir.

Sıkça sorulan sorular

Çene ucu dolgusu nasıl yapılır?

Çene ucunda daha küçük boyutlardaki şekil bozukluklarında uygulanan dolgular, ince uçlu iğnelerle çenede gerekli bölgelere enjekte edilmek suretiyle yapılır.

Silikon çene implantı

Çeneye uygulanan implant türlerinden biri de silikon çene implantıdır. Silikon çene implantı çoğunlukla doğal bir görünüm vermesi nedeniyle tercih edilir.

Çene implantı kalıcı mı?

Çene implantları, bu bölgedeki estetik sorunların giderilmesi amacıyla uygulanan güvenli ve kalıcı bir yöntemdir.

Jawline fiyatı ne kadar?

Jawline dolgusu, çene kemiği boyunca uygulanarak bu hattın daha büyük, belirgin ve düzgün görünmesini sağlayan bir uygulamadır. Dolgu fiyatları, uygulanacak miktar ve dolguların kalitesine göre değişkenlik göstereceği için hekiminizden bilgi alabilirsiniz.

Çene büyütme egzersizleri

Çene kaslarını tembellikten kurtarmaya yönelik çeşitli egzersiz hareketleri bulunmaktadır. Egzersizler, hekimlerin önerisi doğrultusunda uygulanabilir. Bu egzersizler, çene büyütme konusunda etkili ve kalıcı bir sonuç sağlamaya yönelik değildir.

Çene ucu protezi riskleri

Büyütme amaçlı konulan çene protezleri (implantları) günümüzde yüksek teknolojiyle ve güvenle kullanılabilecek nitelikte üretilmektedir. Ancak çok nadir de olsa uyuşukluk ve kanama gibi durumlar ortaya çıkabilir. Ayrıca büyütme amaçlı konulan implantları vücudun kabul etmemesine çok nadiren de olsa rastlanabilir. Plastik Cerrahınız olası riskler ve bunlar meydana geldiğinde yapılacak işlemler konusunda sizleri bilgilendirecektir.

Çene protezi fiyatı

Uygulanacak protezlerin fiyatları ölçü ve şekline göre değişiklik gösterir. Öte yandan protezleri uygulayacak hekimin tecrübesi ve işlemin gerçekleşeceği hastane de fiyatları etkileyen faktörler arasındadır. Konuyla ilgili hekiminiz size detaylı bilgi verecektir.

Medpor çene protezi fiyatları

Medpor çene protezi çene büyütme amacıyla uygulanan implant türlerinden biri ile özdeşleşmiş ticari marka ismidir. Bu implantların avantajı da alerji riskinin düşük, vücuda uyumunun yüksek olmasıdır. Protez ve uygulama fiyatları konusunda muayene sırasında hekiminizden bilgi alabilirsiniz.

Çene ucu estetiği fiyatları

Çene ucuna uygulanacak çeşitli estetik işlemler bulunmaktadır. Bu uygulamaların süreçleri, avantajları ve fiyatları konusunda muayene sırasında hekiminizden bilgi alabilirsiniz.

Paylaş:

Diğer Yazılar

Lipomatik

Lipomatik Lipomatik Liposuction Aleti Vücudun belirli bölgelerde toplanmış olan yağ

Smart-Lipo

Smart-Lipo Smart Lipo (Lazer Liposuction Aleti) Nedir? Kilo verme ve

Hydrafacial

Hydrafacial Hydrafacial Nedir? Kalıcı, güvenilir, acısız ve hızlı bir uygulama

H100 Aşısı

H100 Aşısı H100 Aşısı (Gençlik Aşısı) H100 aşısı nem kaybı,

Dermabrazyon

Dermabrazyon Dermabrazyon Nedir ve Ne İşe Yarar? Ciltteki tüm düzensizlikleri,

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi PRP tedavisi (Platelet Rich Plasma) nedir? Son yıllarda

Mezoterapi

Mezoterapi Mezoterapi Nedir? Farmakolojik ve bitkisel ilaçların vücudun belirli bölgelerine

Peeling

Peeling Peeling (Cilt Soyma) Nedir? Ciltteki ölü derinin soyulmasını ve

Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları Dolgu Enjeksiyonu Nedir? Dolgu uygulamaları günümüzde vücudun hemen

Bölgesel İncelme

Bölgesel İncelme Bölgesel İncelme (Vücut Şekillendirme) Vücudun bel, basen ve

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel cilt bakımı ürünleri veya

Botoks

Botoks Botoks Nedir? Estetik amaçlarla yüzdeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin

Mesaj Gönderin