Edit Content

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti)

Yaşın ilerlemesiyle birlikte gözün üst ve alt kapaklarındaki cilt dokusunun sarkması ve genişlemesi sonucu gelişen torbalanmalar kişilerde yorgun ve sağlıksız bir görünüme neden olmaktadır. Gözlerdeki rahatsız edici bu sorunları ortadan kaldırmak için uygulanan estetik cerrahi operasyonlara göz kapağı estetiği (blefaroplasti) denilmektedir.

 

Göz kapağı estetiği niçin yapılır?

Yaşlılık belirtisi daha çok üst göz kapaklarında kendini gösterir. Bu alandaki deri fazlalıkları, ince kırışıklıklar ve sarkmalar özellikle gözaltı torbalarının olması durumunda kişinin yorgun ve mutsuz görünmesine neden olur. Hafif olan kırışıklıklar ve göz altında çökmeler dolgu ve botoks uygulamaları ile düzeltilebilirken doku sarkması ve derin kırışıklıklar söz konusu olduğunda cerrahi operasyon kaçınılmaz hale gelmektedir.

Göz kapağı estetiğinin zararları var mı?

Her ameliyatta olduğu gibi göz kapağı estetiği ameliyatında da bazı riskler mevcuttur. Bu operasyon ertesinde nadiren de olsa kanama, enfeksiyon, yara açılması, aşırı belirgin yara izi gibi durumların oluşabilir. Ayrıca alt göz kapağı estetiği yaptıran hastaların bazılarında göz kapağının aşağı çekilmesi gibi bir durum gözlenebilir. Genellikle geçici olan bu durum düzelmediği zaman ikinci bir cerrahi operasyon işlemi gerekli olabilmektedir. Hastalarda ameliyat sonrası kas zayıflaması veya genetik unsurlar nedeniyle meydana gelen göz kapağı düşüklüğü sorunu yaşanabilir. Sorunun derecesine göre planlama yapılır. Ağır kapak düşüklüklerinde ameliyat ile düzeltmek gerekebilir.

Estetik göz kapağı ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat öncesinde oje, takı ve lens çıkarılmalıdır. Hastalara, ameliyattan yaklaşık 3 hafta önce sigarayı bırakmaları önerilir. Kan sulandırıcı özelliği olan ilaç ve bitki çaylarının kullanımına son verilmesi gerekir. Hastaların kullanması gereken ilaçları, muayene sırasında hekimlerine bildirmeleri ve planlamanın bu doğrultuda yapılması gerekir.

Göz kapağı estetiği ameliyatlarını olumsuz etkileyebilecek rahatsızlıklar varsa bunlar muhakkak doktorla konuşulmalıdır. Özellikle göz tansiyonu, hipertansiyon, tiroit hastalığı ve göz kuruluğu gibi rahatsızlıklar bu ameliyat için risk artırıcı durumlardır.

Göz kapağı estetiği kimler için uygundur?

Estetik göz kapağı ameliyatları plastik cerrahi uzmanları tarafından genellikle 30 yaş ve üzeri göz kapağı sorunu olan kişilere önerilmektedir. Genellikle daha genç bir görünüm kazandırmak için yapılan bu operasyonlar bazen genetik faktörler nedeniyle göz kapağında problemler yaşayan kişilere de yapılabilmektedir.

Göz kapağı estetik ameliyatı nasıl yapılır?

Operasyonun üst göz kapağına yapılması planlanıyorsa işlem, lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Böyle bir durumda ameliyat süresi 40-60 dakikadır. Hastanın göz kapağından çıkarılacak deri ve kas miktarı ameliyat öncesinde doktor tarafından belirlenir ve işaretlenir. Daha önce belirlenen ve alınmasına karar verilen göz kapağındaki tüm deri fazlalıkları ve kırışıklıklar göz kapaklarının kat çizgilerine gerektiği kadar gizlenir. Planlandığı kadar deri ve kas bu işlemler sırasında çıkartılır. Böylece göz kapağında uygun gerginlik sağlanır.

Göz kapağı estetik işlemlerinde alt göz kapaklarına işlem yapılacak ise hastanın kirpiklerinin hemen altından kesi yapılır ve alt göz kapağı derisi kasla birlikte kaldırılır. Nadir de olsa yağ yastıkçıklarının da küçültülmesi gerekebilir. Yağın göz çukuru kenarına yayılması sayesinde genellikle gözaltında oluşan çöküklük düzeltilir ancak yeterli olmadığı durumlarda yağ enjeksiyonu uygulaması da ameliyat işlemlerine eklenebilir.

Estetik göz kapağı ameliyatı sonrası

Göz kapağı estetik ameliyatı sonrası hasta, göz kapaklarına pansuman yapıldıktan birkaç saat sonra evine gidebilir. Göz kapağı ve çevresinde 2-3 gün şişlik ve morluklar olabilir. Şişliklerin ve morlukların azalması için soğuk uygulanması faydalıdır. Ayrıca ilk 1-2 gün hafif ağrı da olabilir, bu nedenle doktorun verdiği ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Göz kurumasını engellemek için ise hastanın göz damlası kullanılması önerilir.

Göz kapağı estetiği olan kişilerin ilk birkaç gün evde dinlenmesi önerilir. Sonrasında hasta günlük hayatına geri dönebilirler. Ayrıca bir hafta boyunca yüksek yastıkta yatması gereklidir. Genellikle dikişler 5-7 gün sonra alınır. Ameliyattan 1-2 hafta sonra göz çevresindeki şişlikler ve morluklar genellikle kaybolur. Birkaç hafta güneş ışığına karşı hassasiyet durumu oluşabilir. Bu nedenle hastaya çok güneşli havalarda güneş gözlüğü takılması tavsiye edilir.

Göz kapağı düşüklüğü için estetik operasyon şart mıdır?

Göz kapağı düşüklüğü problemleri, kişilerin görüş kısıtlığına ve görme bozukluklarına neden olması sebebiyle yaşam kalitesini düşürmektedir. Göz kapağı estetiği, göz kapağı düşüklüğü yaşayan hastalar için hem estetik hem de sağlık açısından değerlendirildiğinde gerekli bir cerrahi prosedürdür diyebiliriz.

Göz kapağı estetiğinin etki süresi ne kadardır?

Göz kapağı estetik uygulamasından sonra da yerçekimi kuvveti kişiyi etkilemeye devam edecektir. Ameliyatın etkileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Estetik göz kapağı ameliyatlarının etkisi hastanın göz kapağının yapısına ve sağlıklı yaşam standartlarına ve genetiğine bağlı olarak birkaç yıl da ömür boyu da sürebilir.

 

Göz kapağı ameliyatı kaç yıl dayanır?

Göz kapağı estetiği ameliyatının kalıcılığı, hastanın yaşam tarzına ve bu bölgedeki dokuların yapısına ve genetiğine göre değişmekle birlikte çoğunlukla ömür boyu sürer.

Göz kapağı ameliyatı riskli mi? Göz kapağı ameliyatı riskleri

Göz kapağı estetiği ameliyatı son derece konforlu ve riskin az olduğu ameliyatlardır. Çok nadiren kanama, enfeksiyon ve ameliyat yerinin açılması gibi durumlar yaşanabilir ancak bunlara kolayca müdahale edilebilir.

Göz kapağı sarkması ameliyatını kim yapar?

Bu ameliyatları, alanında deneyimli plastik, estetik ve rekonstrüktif cerrahlar gerçekleştirir.

Göz kapağı ameliyatı hangi aylarda yapılır?

Bu ameliyatın belli bir dönemi ya da mevsimi olmamakla birlikte, tatil döneminden yaklaşık 1-1.5 ay önce gerçekleştirilmesi sağlıklı olur. Çünkü göz kapağı estetiği ameliyatlarından sonra hastaların yaklaşık 3 hafta boyunca denize ve 6 hafta boyunca havuza girilmemesi önerilir.

Paylaş:

Diğer Yazılar

Lipomatik

Lipomatik Lipomatik Liposuction Aleti Vücudun belirli bölgelerde toplanmış olan yağ

Smart-Lipo

Smart-Lipo Smart Lipo (Lazer Liposuction Aleti) Nedir? Kilo verme ve

Hydrafacial

Hydrafacial Hydrafacial Nedir? Kalıcı, güvenilir, acısız ve hızlı bir uygulama

H100 Aşısı

H100 Aşısı H100 Aşısı (Gençlik Aşısı) H100 aşısı nem kaybı,

Dermabrazyon

Dermabrazyon Dermabrazyon Nedir ve Ne İşe Yarar? Ciltteki tüm düzensizlikleri,

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi PRP tedavisi (Platelet Rich Plasma) nedir? Son yıllarda

Mezoterapi

Mezoterapi Mezoterapi Nedir? Farmakolojik ve bitkisel ilaçların vücudun belirli bölgelerine

Peeling

Peeling Peeling (Cilt Soyma) Nedir? Ciltteki ölü derinin soyulmasını ve

Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları Dolgu Enjeksiyonu Nedir? Dolgu uygulamaları günümüzde vücudun hemen

Bölgesel İncelme

Bölgesel İncelme Bölgesel İncelme (Vücut Şekillendirme) Vücudun bel, basen ve

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel cilt bakımı ürünleri veya

Botoks

Botoks Botoks Nedir? Estetik amaçlarla yüzdeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin

Mesaj Gönderin