Edit Content

Meme Küçültme

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme)

Meme küçültme estetiği nedir?

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi uzmanları tarafından yapılan meme küçültme estetiği; vücutla orantısız derecede büyük olan, sırt ve omuz ağrısı yanında duruş bozukluğuna da neden olan aşırı büyük memelerin (göğüslerin) ideal ölçülerde küçültülmesi ve toparlanması için yapılan cerrahi işlemler bütünüdür. Meme (göğüs) küçültme ameliyatı ile fazla meme dokusu, meme yağı ve fazla deri cerrahi işlemle alınır. Meme (göğüs) ölçüleri hasta beklentileri doğrultusunda ve hastanın vücut ölçülerine uygun hale getirilerek estetik kaygılar ve neden olduğu psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklar giderilir.

Meme küçültme operasyonuna neden başvurulur?

Kadınların aşırı kilo alıp verme sorunu, yaşa bağlı fiziksel değişimler, genetik özellikler, hormonal dengesizlikler, hamilelik ve emzirme dönemlerinden sonra göğüslerin küçültülmesi ameliyatını gerekli olabilir. Meme büyüklüğü fiziksel bir probleme neden olmasa bile göğüslerinin boyutlarından memnun olmayan ve bu durumdan rahatsız olan kişiler estetik amaçlı olarak da meme küçültme ameliyatına başvurabilir.

Meme küçültme estetiği öncesi hazırlık süreçleri

Meme küçültme (göğüs küçültme) ameliyatı öncesinde yapılması gereken birçok önemli hazırlık vardır. Ameliyat sürecinin iyi geçmesi ve sonrasında hızlı bir şekilde iyileşmenin gerçekleşebilmesi için hastanın fiziksel olarak iyi hazırlanması gerekir. Bu nedenle ameliyat öncesinde ve sonrasında cerrahın verdiği tavsiyeler dinlenilerek talimatlara muhakkak uyulmalıdır. Ameliyat öncesinde yapılması gereken genel hazırlıklar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Ameliyat öncesinde oje, takı, lens ve takma diş çıkarılmalıdır.
 • Ameliyattan 2 hafta önce doğum kontrol hapının kullanılması durdurulmalıdır.
 • Ameliyat sonrası için giyilmesi kolay ve geniş kıyafetler bulundurulmalıdır. Özellikle önden düğmeli veya fermuarlı üst giysiler idealdir.
 • Hastalar, ameliyattan yaklaşık 3 hafta önce sigarayı bırakmalıdır. Kan sulandırıcı özelliği olan ilaç ve bitki çaylarının kullanımına son verilmesi gerekir. Hastaların kullanması gereken ilaçları, muayene sırasında hekimlerine bildirmeleri ve planlamanın bu doğrultuda yapılması gerekir.

Meme küçültme estetik ameliyatı nasıl yapılır?

Meme küçültme ameliyatları hastanede ve genellikle genel anestezi altında yapılır ve bir gece hastanede kalınması gerekir. Operasyon meme boyutuna bağlı olarak ortalama 2 ile 5 saat arasında sürer.  Meme küçültme ameliyatında; kesiler meme başı etrafında, meme başından meme altı oluğuna doğru uzanan şekilde olabileceği gibi aşırı büyük ve sarkık memelerde kesi meme başında ve aşağı doğru “ters T” şeklinde olur. Fazla olan deri, meme dokusu ve yağ dokusu memeden (göğüsten) alınarak meme başı olması gereken yere yeniden konumlandırılır ve meme şekillendirilir. Genellikle vakumlu drenaj tüpleri (dren) kullanılır ve kesiler kendiliğinden eriyen dikiş materyalleri ile dikilir. Kesilerin üzeri su geçirmeyen özel bantlarla kapatılır hastalar bu bantlarla 2-3 gün sonra duş alabilirler. Ameliyatın bitiminde hastaya cerrahi (sporcu) sütyen giydirilir. Bu sütyeni 1,5-2 ay giymesi istenir.

Meme (göğüs) küçültme ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Meme küçültme ameliyatı sonrasında normal hayata dönüş için en az 1 hafta gerekmektedir. Bazen bu süreç hastanın durumuna bağlı olarak iki hafta da olabilmektedir. Bu nedenle ameliyat olacak kişilerin işten ya da okuldan en az 7-10 gün izin alması uygun olacaktır. Meme küçültme ameliyatı sonrasında ilk birkaç gün yorgun hissedilmesi ve memelerde ağrı ve sızıların olması normaldir. İlk birkaç gün ağrı kesiciler kullanılması gerekebilir.

Meme küçültme estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler

İyileşme sürecini hızlandırmak ve ameliyat sonrası enfeksiyona neden olmamak amacıyla dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Ameliyattan sonra en az bir ay süresince ağır fiziksel aktivitelerden uzak durulmalı ve ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır.
 • Ameliyat sonrası yara iyileşme ve enfeksiyon riskini yükselttiği için alkol, kafein ve sigara kullanımından kaçınılmalıdır.

 

Meme küçültme sık sorulan sorular ve cevapları

Estetik uygulama öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili sıkça sorulanlar ve cevapları

Riskleri ve komplikasyonları nelerdir?

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Yağ nekrozu (beyaz – sarı akıntı)
 • Hematom (kan birikmesi)
 • Geç iyileşme
 • Asimetri
 • Skar (yara izi)
 • Duyu bozuklukları

Meme küçültmede üst ya da alt yaş sınırı var mıdır?

Meme küçültme ameliyatına sıklıkla 30-50 yaş arasındaki kadınlar başvurmaktadır. Ancak meme büyüklüğü sebebiyle sorun yaşayan 18 yaşını doldurmuş ve anestezi almasında bir sorun olmayan her kişi meme küçültme ameliyatını yaptırabilir.

Hamileliğe ve emzirmeye engel olur mu?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında, memenin tam olarak iyileşmesi ve dokuların kendini toparlayarak normal işlevine dönmesi ortalama olarak 1-2 yıl sürmektedir. Doktorlar tarafından bu süreçte hamile kalınmaması önerilmektedir.

Meme küçültme ameliyatında memenin alt kısmından fazla dokular alınır. Burada süt bezleri, süt kanalları, meme başı ve meme başı hissini korumak esastır. Daha önce çocuğu olup emzirebilmiş hastalarda meme küçültme ameliyatı yapıldığında sonraki bebeklerini de emzirmelerinde bir sorun görülmez. Ancak emzirme konusunda hastanın motivasyonu da çok önemli bir faktördür. Hiç çocuk sahibi olmamış ve emzirme ritüelini bilmeyen hastaların meme küçültme operasyonu sonrası emzirme durumuyla alakalı sorun yaşayıp yaşamayacağı konusunda garanti vermek doğru olmaz. Çünkü anatomik olarak memeye sahip olmak bir kadının bebeğini emzirmesi işlevi için yeterli değildir. Meme küçültme ameliyatı sürecinde göğüsteki süt dokularının küçülmesi oranında emzirmenin azalması gibi çok küçük bir ihtimalinde bulunduğunu hastaların bilmesi gereklidir. Ameliyatınızı yapacak olan cerrahınızla muayene sırasında hastaları kaygılandırabilecek tüm konuları açıkça konuşmanız çok doğru olur.

Annenin emzirme fonksiyonlarının çalışması için neler gereklidir?

 • Meme bezi, süt kanalı ve meme başı gibi anatomik yapıların yeterli olması
 • Sütün hormonal olarak üretiliyor olması
 • Bebeğin emme fonksiyonlarının yerinde olması
 • Annenin emzirme durumuna psikolojik olarak hazır olması

Ameliyat, dikiş ve yara izi kalır mı?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında ilk 6-12 ay kızarıklık şeklinde bir iz görülür.

Bu izler 1-1.5 yıl sonra doğal deri rengini almaya başlayarak ameliyat izlerinin silikleştiği görülecektir. Bu süreci kısaltmak için doktorunuzun önereceği özel merhemleri kullanmak ve masajları yapmak çok işe yaramaktadır.

Meme uçlarımda hissizlik oluşur mu?

Meme küçültme estetik operasyonu sonrasında hasta meme uçlarında ilk aylarda belirgin olmak üzere hissizlik durumu yaşayabilir. Bu durum geçicidir, iyileşme gerçekleştikçe meme (göğüs) ucundaki hissizlik durumu giderek azalarak kaybolacaktır.

Küçültme işleminden sonra memelerim tekrar büyür mü?

Meme küçültme estetik ameliyatından sonra hasta çok kilo alırsa memeler de vücudun diğer bölgeleri gibi büyüyecektir. Bu sebeple hastaların ameliyat sonrası kilo durumunu kontrol etmesi ve aşırı kilo almaması gerekir.

Meme küçültme ameliyatı öncesi radyolojik tetkik yaptırmak gerekir mi?

Estetik meme ameliyatlarından önce eğer hastalar 40 yaşının altında ise meme ultrasonu çekilir. Eğer hasta 40 yaşının üzerinde ise ultrasona ek olarak mamografi de çekilir. Hastanın ailesinde meme kanseri öyküsü varsa 40 yaşından genç hastalarda da meme ultrasonu ve mamografi çekilir.

Meme küçültme ameliyatı ne kadar sürer?

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ameliyat 2-5 saat arasında sürer. Ameliyat süresi çıkarılacak meme dokusu miktarına, hastanın cilt ve vücut yapısına, küçültmeyle birlikte dikleştirme işleminin yapılıp yapılmayacağına göre değişir. Ameliyatın ardından hastalar genellikle bir gece hastanede kalır.

Meme küçültme ameliyatı ağrılı bir operasyon mudur?

Her cerrahi işlemde olduğu gibi meme küçültme ameliyatları sonrasında da bir miktar ağrı olması normal kabul edilebilir. Ancak tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi estetik meme ameliyatlarında da ameliyat başladığında kesilerin yapılacağı yerlere ve ameliyat bölgelerine uzun süre etkili lokal anestezik ilaçlar enjekte edilir. Ameliyat sonrası uygun biçimde planlanan ağrı kontrolü yoluyla bu ağrılar en aza indirilir. Ayrıca ilk gün ameliyat bölgesine soğuk kompresler uygulanması, yeterli sıvı tedavisi, ve pansumanların kesi bölgelerini sıkmaması da ağrı kontrolü açısından önemlidir.   Eve giderken hekiminizin yazdığı ağrı kesicileri düzenli kullanarak ve zorlayıcı hareketlerden kaçınarak ağrı düzeyi minimuma indirilebilir.

Paylaş:

Diğer Yazılar

Lipomatik

Lipomatik Lipomatik Liposuction Aleti Vücudun belirli bölgelerde toplanmış olan yağ

Smart-Lipo

Smart-Lipo Smart Lipo (Lazer Liposuction Aleti) Nedir? Kilo verme ve

Hydrafacial

Hydrafacial Hydrafacial Nedir? Kalıcı, güvenilir, acısız ve hızlı bir uygulama

H100 Aşısı

H100 Aşısı H100 Aşısı (Gençlik Aşısı) H100 aşısı nem kaybı,

Dermabrazyon

Dermabrazyon Dermabrazyon Nedir ve Ne İşe Yarar? Ciltteki tüm düzensizlikleri,

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi PRP tedavisi (Platelet Rich Plasma) nedir? Son yıllarda

Mezoterapi

Mezoterapi Mezoterapi Nedir? Farmakolojik ve bitkisel ilaçların vücudun belirli bölgelerine

Peeling

Peeling Peeling (Cilt Soyma) Nedir? Ciltteki ölü derinin soyulmasını ve

Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları Dolgu Enjeksiyonu Nedir? Dolgu uygulamaları günümüzde vücudun hemen

Bölgesel İncelme

Bölgesel İncelme Bölgesel İncelme (Vücut Şekillendirme) Vücudun bel, basen ve

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel cilt bakımı ürünleri veya

Botoks

Botoks Botoks Nedir? Estetik amaçlarla yüzdeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin

Mesaj Gönderin