Edit Content

Kalça Germe – Popo Germe

Kalça Germe – Popo Germe

Kalça germe – popo germe nedir?

Kalça germe veya gluteal germe, kalça bölgesindeki gevşek deri ve sarkık dokuyu kalçanın üst bölümünden bir kesi yaparak geren (kaldıran) yani popoyu yeniden şekillendiren cerrahi bir prosedürdür. Alt vücut germenin bir parçası olarak, uyluk germe ve karın germe işlemleri ile birlikte de yapılabilir.

Kalça germe ameliyatı, sıklıkla obezite ameliyatı (post bariatrik cerrahi) sonrasında ortaya çıkan aşırı kilo kaybından sonra yapılır.

Kimler kalça germe için iyi bir adaydır?

Kalça bölgesinde gevşek, sarkık cildi ve dokuları olan kişiler bu işlem için uygun adaylardır. Bazı durumlarda, diyet ve egzersize direnen inatçı yağları almak için, Kalça germe işlemi, liposuction ile birlikte yapılabilir.

Sağlığınız iyi olduğu ve en az bir yıldır hedef kilonuza yakın olduğunuz sürece kalça germe ameliyatı her yaşta yapılabilir.

Eğer popo bölgenizde gevşek ve sarkık deri ve doku varsa kalça germe işlemine ihtiyacınız vardır. Ancak deri ve dokularda aşırı bir gevşeklik ve sarkma yoksa, kalçanıza Brezilya tipi kalça germe (BBL) işlemi yapılabilir.

Ameliyat öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat öncesinde oje, takı, lens çıkarılmalıdır. Hastalar, ameliyattan yaklaşık 2-3 hafta önce sigarayı bırakmaları önerilir. Kan sulandırıcı özelliği olan ilaç ve bitki çaylarının kullanımına son verilmesi gerekir. Hastaların kullanması gereken ilaçları, muayene sırasında hekimlerine bildirmeleri ve planlamanın bu doğrultuda yapılması gerekir.

Kalça germe ameliyatı nasıl yapılır?

Sarkmanın yoğun olmadığı sadece popo volümünün, şeklinin ve projeksiyonunun yetersiz olduğu hastalarda tek başına Brezilya tipi kalça germe (BBL) ameliyatı yani popoya yağ enjeksiyonu yeterli olabilir.

Popoya yağ enjeksiyonun yeterli olamayacağı durumlarda yani, kalça bölgesinde gevşek, sarkık cildi ve dokuları olan hastalarda ise kalça (popo) germe ameliyatı yapılır. Kalça germe veya gluteal germe ameliyatında, kalçanın üst bölümünden bir kesi yapılarak kalça gerilir ve kaldırılır yani yeniden şekillendirilir. Ameliyatta sarkmış ve gevşemiş olan deri ve yağ dokusu yeniden şekillendirilir ve fazla kısımlar uygun şekilde çıkarılarak germe işlemi sağlanır. Bazen bu ameliyat ile birlikte uyluk germe ameliyatı da yapılır. Kalça germe ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir ve yaklaşık 2 saat sürer. Kesiler özel su geçirmeyen cerrahi pansuman malzemeleri ile kapatılır. Kesi bölgesinde sıvı birikmesini önlemek için bazen drenler yerleştirilebilir, drenler ortalama 1-2 gün içinde alınır.

Kalça germe ameliyatı sonrası iyileşme süreçleri

Kalça germe ameliyatı, işten iki ila üç hafta izin almanızı gerektirir ve ağır efor gerektiren işlerden ve sporlardan 1-2 ay boyunca kaçınmanız gerekir. Bu ameliyatın ardından aktivite seviyenizi yavaşça artırmanız ve dikişlerinizi aşırı zorlayacak pozisyonlardan ve hareketlerden kaçınmanız gerekir.

Dört hafta veya daha uzun süre korse giymeniz önerilir. Korse, şişliği kontrol altına alır ve cildi gergin ve pürüzsüz tutar.

Dolaşımı artırmak için ameliyattan sonraki gün kalkıp yürümeniz tavsiye edilir, ancak çoğunlukla birkaç gün yatak istirahati gerektiğinden, bu süre içerisinde yardımcı olacak bir yakınınıza ihtiyaç duyabilirsiniz. İlk birkaç gün popo üzerine oturmamanız ve uygun pozisyonda yastık kullanmanız, kesilerinizdeki gerilimi ve ağrıyı aza indirmeniz için önemlidir.

Kalça germe ameliyatının sonuçlarını ne zaman göreceksiniz ve sonuçlar ne kadar kalıcıdır?

Kalça germenin sonuçları neredeyse anında ortaya çıkar ve şişliklerin çoğu ilk birkaç ay içinde geçer. Tamamen iyileşmeniz ve nihai sonucu görmeniz altı aydan bir yıla kadar sürebilir. Kalça germenin sonuçları genellikle uzun ömürlüdür. Uzun vadeli başarılı bir sonuç için kilonun korunması önemlidir.

 

Kalça fleksörleri germe nedir?

Kalça fleksörleri, bu bölgedeki bir takım kas ve sinir gruplarının adıdır. Bunların gerilmesini sağlayan bazı egzersiz hareketleri bulunmaktadır. Ancak sarkmış kalçalarda bu egzersizler kesin çözüm değildir.

Kalça germe ameliyatı nedir?

Yaklaşık 2 saat süren bu ameliyat, genel anestezi altında gerçekleşir. Kalça germe veya gluteal germe, kalça bölgesindeki gevşek deri ve sarkık dokuyu kalçanın üst bölümünden bir kesi yaparak geren (kaldıran) yani popoyu yeniden şekillendiren cerrahi bir prosedürdür. Alt vücut germenin bir parçası olarak, uyluk germe ve karın germe işlemleri ile birlikte de yapılabilir.

Kalça fleksör germe egzersizleri

Bu egzersizler, bölgedeki kasların açılıp gerilmesine, böylece kaslardan kaynaklı ağrıların ortadan kaldırılmasına yönelik olup, kalça şekillendirmeyle ilgili değildir.

Kalça germe egzersizleri

Kalça germe egzersizleri, bu bölgedeki kas sisteminin düzgün çalışması için yapılır. Kalça bölgesinin germe ameliyatı ile şekillendirilmesi ile alakası yoktur.

Gluteus maximus germe nedir?

Gluteus maximus bu bölgedeki yüzeysel kaslardan biri olup, bölgedeki ağrıların azaltılması amacıyla bu kasın fiziksel hareketlerle gerilmesi uygun olabilir. Ancak bu durum kalça sarkmalarını tedavi etmez.

Kalça Ekstansörleri nedir?

Bu bölgede bulunan belli kas ve sinir gruplarının adıdır.

Paylaş:

Diğer Yazılar

Lipomatik

Lipomatik Lipomatik Liposuction Aleti Vücudun belirli bölgelerde toplanmış olan yağ

Smart-Lipo

Smart-Lipo Smart Lipo (Lazer Liposuction Aleti) Nedir? Kilo verme ve

Hydrafacial

Hydrafacial Hydrafacial Nedir? Kalıcı, güvenilir, acısız ve hızlı bir uygulama

H100 Aşısı

H100 Aşısı H100 Aşısı (Gençlik Aşısı) H100 aşısı nem kaybı,

Dermabrazyon

Dermabrazyon Dermabrazyon Nedir ve Ne İşe Yarar? Ciltteki tüm düzensizlikleri,

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi PRP tedavisi (Platelet Rich Plasma) nedir? Son yıllarda

Mezoterapi

Mezoterapi Mezoterapi Nedir? Farmakolojik ve bitkisel ilaçların vücudun belirli bölgelerine

Peeling

Peeling Peeling (Cilt Soyma) Nedir? Ciltteki ölü derinin soyulmasını ve

Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları Dolgu Enjeksiyonu Nedir? Dolgu uygulamaları günümüzde vücudun hemen

Bölgesel İncelme

Bölgesel İncelme Bölgesel İncelme (Vücut Şekillendirme) Vücudun bel, basen ve

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel cilt bakımı ürünleri veya

Botoks

Botoks Botoks Nedir? Estetik amaçlarla yüzdeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin

Mesaj Gönderin