Edit Content

Gıdı Estetiği

Gıdı Estetiği

Gıdı estetiği nedir?

Yüzün çene altı boyun bölgesinde, kalıtımsal, yaş alma ya da fazla kilo alınıp verilmesi gibi nedenlerle ortaya çıkmaya başlayan yağ dokusunun uzman estetik cerrahlar tarafından alınması ve gerek duyulması halinde de kalan derinin gerilmesi işlemlerine Gıdı estetiği adı verilir.

Halk arasında çene altı, gıdı olarak adlandırılır. Günümüzde çene altında meydana gelen yağlanma ve cilt sarkması gibi durumlar estetik cerrahi çözümlerle kolayca giderilmektedir. Çene altında biriken yağların alınması, yani gıdı estetiğinin mümkün olan en erken zamanda yapılması, müdahaleden alınacak sonucun başarısına büyük katkı sağlar.

Gıdı estetiği niçin yapılır?

Gıdı estetiği genellikle kilo değişimi, genetik faktör ve yaş alma gibi nedenlerle, çene altı bölgesinde yağ birikimleri ve sarkmalarının düzeltilmesi amacıyla yapılır. Yüzü gençleştirerek daha iyi bir görünüm kazandıran gıdı estetiği, yaşlanmanın etkilerine maruz kalan bireylere de uygulanmakta ve oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Gıdı estetiği birçok farklı sebebe bağlı olarak talep edilen bir uygulamadır. Genellikle;

  • Yaşlanma
  • Boyun ve yüz derisinde meydana gelen sarkmalar
  • Yerçekimi etkisine bağlı olarak boyun ve çene bölgesindeki deformasyonlar
  • Genetik yatkınlık
  • Güneş ışığının etkileri
  • Sigara alışkanlığı gıdı estetiği yapılmasını gerektiren sebepler arasındadır.

Riskler

Gıdı estetiği klasik liposuction, lipomatik, lazer ve vaser (ses dalgaları) liposuction yöntemleriyle yapılabilir. Gıdı estetiği ameliyatları son derece rahat, konforlu ve ağrısız geçen ameliyatlardır. Çoğunlukla herhangi bir risk içermez. Ancak lazer ve vaser (ses dalgaları) liposuction işlemi ile gıdı alma eğer hatalı ve bu ameliyatlarda deneyimli olmayan cerrahlar tarafından uygulanırsa kısmi yanıklar meydana gelebilir. Bu nedenle alanında deneyimli plastik, estetik cerrahlar tarafından bu işlem yapılmalıdır.

Ameliyat öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat öncesinde oje, takı, lens çıkarılmalıdır. Hastaların, ameliyattan yaklaşık 2-3 hafta önce sigarayı bırakmaları önerilir. Kan sulandırıcı özelliği olan ilaç ve bitki çaylarının kullanımına son verilmesi gerekir. Hastaların kullanması gereken ilaçları, muayene sırasında hekimlerine bildirmeleri ve planlamanın bu doğrultuda yapılması gerekir.

Gıdı estetiği hangi yaşlarda uygulanır?

Vücut yapısına göre değişkenlik göstermekle birlikte, gıdı deformasyonu 30’lu yaşlarda başlar. İhtiyaç duyulması halinde, 20’li yaşlardan itibaren gıdı estetiği yapılabilir.

Boyundan yağ alma (gıdı estetiği) ameliyatı nasıl yapılır?

Gıdı estetiği klasik liposuction, lipomatik, lazer ve vaser (ses dalgaları) liposuction yöntemlerinden herhangi biri kullanılarak yapılabilir. Yağ alma ameliyatı (liposuction)  estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından ameliyathane ortamında genel ya da lokal-sedasyon anestezisi altında yapılır. Çene altından ve/veya kulak arkasından yapılan 1-2 mm lik kesilerden özel kanüllerle girilerek gıdı ve çene altı bölgesindeki yağlar alınır. Böylece hem sarkma hem de yağ birikintisi (çift çene görüntüsü) giderilmiş olur. Bazen yanak bölgesindeki yağlarda bu yapılan kesilerden alınabilir. Gıdı estetiği ameliyatları son derece rahat, konforlu ve ağrısız geçen ameliyatlardır.

Lazer Lipoliz yöntemiyle gıdı estetiği nasıl yapılır?

Smart-Lipo aletinin Lazer lipoliz uygulamasıyla yapılan gıdı estetiği, düzenli olarak yapılan diyet ve egzersizlere rağmen bir türlü gitmeyen yağlardan kurtulmayı sağlar. Lazer lipoliz uygulamasında vücutta belirlenen yağlar lazer ışınlarıyla parçalanmak suretiyle yok edilmektedir. Bu uygulamayla gıdı bölgesindeki yağlar parçalanırken, aynı zamanda da gıdı bölgesindeki cildin uyarılması sağlanarak bölgenin daha sıkı bir hale gelmesi mümkün olmaktadır.

Gıdı estetiği zor bir işlem midir?

Bu ameliyat lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir ve son derece konforludur. Riskin çok nadir görüldüğü bu ameliyatın ardından, ciddi komplikasyonlar beklenmez.

Gıdı estetiği sonrası ağrı yaşanır mı?

Estetik operasyon sonrası plastik cerrahınız tarafından verilecek olan analjezikler, ağrının kontrol altında tutulmasını sağlar. Ayrıca ameliyat sonrası ağrının kontrolü için bölgeye ameliyata başlarken lokal anestezi yapılır. Gıdı estetiğinde ameliyat sonrası ciddi ağrılı bir dönem yoktur.

Gıdı estetiği operasyonları ne kadar sürer?

Gıdı estetik operasyonunun süresi plastik cerrahin tecrübesi, kullanılacak estetik tekniğe ve bireyin mevcut sarkma derecesine göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 1 saattir.

Boyundan yağ alma işleminin sonucu kalıcı mıdır?

Estetik sonuçları uzun yıllar boyunca devam etmekle birlikte, bireylerin yaşama biçimleri ve alışkanlıkları boyundan yağ alma ameliyatının etki süresinde belirleyicidir. Estetik gıdı ameliyatı sonrası aşırı kilo alınması veya verilmesi gibi durumlar bu ameliyatın etki süresini etkilemektedir. Ayrıca genetik faktörler ve deri yapısı da sonuçların kalıcılık süresini etkilemektedir.

Ameliyat sonrası iyileşme süreçleri

Genel olarak lokal anestezi altında yapılan gıdı estetiğinde hasta, aynı gün içerisinde taburcu edilmektedir. Estetik uygulamasını takip eden birkaç gün içerisinde hasta tamamen iyileşerek günlük rutinine geri dönüş yapabilir. Ameliyat sonrası çene altında veya kulak arkasında oldukça belirsiz küçük izler olsa da kısa zaman içerisinde tamamen belirsiz bir hale gelir.

Ameliyatsız gıdı estetiği yapılır mı?

Ameliyatsız gıdı estetiği için cerrahi işlem ve ameliyatların yanı sıra fokuslu ultrason, radyofrekans ve lazer teknolojisine dayanan yöntemlerden de yararlanılabilir. Bu yöntemlerde, cilt dokusu altına nüfuz eden ses dalgaları, radyo dalgaları ve lazer bağ dokusunu yenileyerek derinin kendisini toparlaması sağlanır. Düzenli olarak yapılan birkaç seans sonrasında, bireyin çene altında gözle görülür bir toparlanma olduğu görülür. Bu işlemler ortalama 4 seanstan oluşur, etkileri cerrahi operasyonla kıyaslanamasa da gıdı gölgesinde incelme sağlamaları mümkündür.

 

Sıkça sorulan sorular

Gıdı estetiği kalıcı mı?

Gıdı estetiği işlemlerinin sonuçları kalıcıdır. Hastanın görüntüsü, ameliyat öncesindeki haline dönmez, ancak yaş alma ve yaşam biçimi, kilo alıp vermeler bu bölgeyi doğal olarak bir miktar deformasyona uğratacaktır.

Gıdı ameliyatı zor mu?

Bu ameliyat lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir ve son derece konforludur. Riskin çok nadir görüldüğü bu ameliyatın ardından, ciddi komplikasyonlar beklenmez.

Gıdı estetiği nasıl oluyor?

Bu estetik gıdı bölgesinde biriken yağ dokularının alınması ve sarkan derilerin gerilmesi işlemlerine dayanır. Hastanın durumuna göre bu iki yöntemden biri ya da ikisi birlikte uygulanır.

Gıdı estetiği kaç günde iyileşir?

Gıdı ameliyatını takip eden birkaç gün içerisinde hasta tamamen iyileşerek günlük rutinine geri dönüş yapabilir.

Ameliyatsız gıdı estetiği

Ameliyat olmak istemeyen ya da şikayetleri yoğun olmayan hastalar, fokuslu ultrason, radyofrekans ve lazer teknolojisine dayanan yöntemlerden de yararlanılabilir. Bu yöntemler bağ dokularını güçlendirerek derinin toparlanmasını sağlar. Bu yöntemlerin yeterli olup olmayacağı konusunda plastik cerrahınız sizi bilgilendirecektir.

Lazerle gıdı aldırma

Gıdı bölgesinde biriken yağ dokularından kurtulmak için lazer lipoliz uygulamasından da yararlanılabilir. Bu uygulamada fazla yağ dokuları lazer ışınları ile parçalanır ve parçalanan bu yağlar özel kanül yardımı ile aspire edilir.

Paylaş:

Diğer Yazılar

Lipomatik

Lipomatik Lipomatik Liposuction Aleti Vücudun belirli bölgelerde toplanmış olan yağ

Smart-Lipo

Smart-Lipo Smart Lipo (Lazer Liposuction Aleti) Nedir? Kilo verme ve

Hydrafacial

Hydrafacial Hydrafacial Nedir? Kalıcı, güvenilir, acısız ve hızlı bir uygulama

H100 Aşısı

H100 Aşısı H100 Aşısı (Gençlik Aşısı) H100 aşısı nem kaybı,

Dermabrazyon

Dermabrazyon Dermabrazyon Nedir ve Ne İşe Yarar? Ciltteki tüm düzensizlikleri,

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi PRP tedavisi (Platelet Rich Plasma) nedir? Son yıllarda

Mezoterapi

Mezoterapi Mezoterapi Nedir? Farmakolojik ve bitkisel ilaçların vücudun belirli bölgelerine

Peeling

Peeling Peeling (Cilt Soyma) Nedir? Ciltteki ölü derinin soyulmasını ve

Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları Dolgu Enjeksiyonu Nedir? Dolgu uygulamaları günümüzde vücudun hemen

Bölgesel İncelme

Bölgesel İncelme Bölgesel İncelme (Vücut Şekillendirme) Vücudun bel, basen ve

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel cilt bakımı ürünleri veya

Botoks

Botoks Botoks Nedir? Estetik amaçlarla yüzdeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin

Mesaj Gönderin