Edit Content

Burun Törpüleme

Burun Törpüleme

Burun törpüleme nedir?

Burun törpüleme ameliyatı, çoğunlukla burnun sırt kısmındaki kemerli görünümü ortadan kaldırma amacıyla yapılır. Plastik cerrahlar bu işlemde, burun kemiğinde kemer görüntüsünü oluşturan çıkıntıyı bir anlamda tıraşlayarak, daha düz ve estetik burun yapısını ortaya çıkarır. Burun törpüleme işleminde, burun kemiği ve diğer yapılara ciddi bir müdahale yapılmadığından ameliyat sonrası hastanın yüzünde ve gözlerinde ciddi şişme ve morarma yaşanmaz. Bu gibi sorunların yaşanmadığı bir uygulama olan burun törpüleme işlemleri, kemerli burnu olan hastaların bu sebeple en çok tercih ettiği operasyonlar olmaya doğru gitmektedir. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Burun törpüleme işlemi nedir ve nasıl yapılır?

Törpüleme işlemi genel olarak burun kemiğiyle alakalı problemlerden kurtulmak isteyen hastaların burun kemeri ve eğriliği sorunlarını düzelttirmek için başvurdukları estetik operasyonlardır. Bu işlem sadece kemiklere yapılabildiği gibi gerekli durumlarda kıkırdak doku da törpülenebilir. Böylece burun istenen şekle getirilir.

Bu ameliyat estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı doktorlar tarafından yapılır, hastanın durumuna göre lokal ya da genel anestezi yöntemiyle gerçekleştirilir.

Ameliyatta klasik ekipmanların yanı sıra ultrasonik cihazlardan ve tur motorlarından da yararlanılabilir (Piezo cihazı / Piezo yöntemi). Ameliyatla burnun sırtındaki kemik ve kıkırdak dokular şekillendirilerek, kemerli görünüm ortadan kaldırılır. Ameliyatta deri, kemik ve kıkırdak dokulardan ayrılır, sonra burnun uç ve kök kısmı istenen yüksekliğe getirilir. Daha sonra bu yerleşimler esas alınarak törpüleme işlemi yapılır.

Ameliyattan tampon gibi koruyucuların kullanımı cerrahın seçimine bağlıdır. Burundaki kemik yapılara müdahale edilmediği için alet (alçı) kullanmaya gerek olmaz ancak kemik dokusunu desteklemek için bandaj kullanılabilir.

Törpüleme işlemi genellikle burun estetiği (rinoplasti) ameliyatları kapsamında yer alan işlemlerden birisidir. Çünkü törpüleme ameliyatına ihtiyaç duyan hastaların burun ucu, burun delikleri ve burun açısına ilişkin de estetik müdahaleye ihtiyacı bulunur. Muayene sırasında hekiminiz, burnunuza yapılacak işlem ve ameliyatlar konusunda sizleri detaylı olarak bilgilendirecektir.

Törpüleme ameliyatı çoğunlukla burun kemerinin daha küçük boyutlu olduğu durumlarda tercih edilir. Daha büyük kemer, çıkıntılar ve burunda eğrilikler mevcutsa, diğer burun estetiği yöntemlerinden yararlanılır.

Burun törpüleme için yaş sınırı nedir?

Burun törpüleme estetiği de diğer estetik burun ameliyatlarında olduğu gibi kişilerde burun kemiği gelişimi tamamlandıktan sonra yapılmalıdır. Türkiye’de genellikle burun kemiği gelişimi kadınlarda 16-17, erkeklerde ise 17-18 yaşlarında tamamlanmaktadır. Çok özel durumlarda kontroller sonucunda bu ameliyat için yaş sınırı daha erkene alınabilmektedir.

Törpüleme sonrası iyileşme

Burun törpüleme ameliyatı 1-1,5 saat arasında sürer. Yüzde ve göz çevresinde morluk ve şişlik oluşmadığı için törpülemenin iyileşme süreci kısa olur. Hastalar ameliyat sonrası günlük olağan yaşantısına kısa sürede dönebilir.

 

Burun törpüleme estetiğe girer mi?

Bu işlem de burun estetiği kapsamında değerlendirilen ameliyatlardan biridir ve alanında deneyimli hekimler tarafından yapılmalıdır. Hekiminiz size bu konuda detaylı bilgiyi verecektir.

Ameliyatsız burun törpüleme

Bu işlem, cerrahi bir uygulama olup ameliyatsız yapılması mümkün değildir. Ancak burnun estetik görünümünü iyileştirmeye yönelik farklı ameliyatsız yöntemler mevcuttur. Ameliyatsız işlemlerin başında buruna yapılan dolgu uygulamaları gelmektedir.

Burun törpüleme sonuçları kalıcı mıdır?

Evet bu işlemin sonuçları kalıcıdır.

İdeal törpüleme işlemi nasıl olmalıdır?

Bu işlemde burnun kökü ve ucu doğru yükseklikte konumlandırılır. Ardından bu iki nokta arasında düz bir çizgi varsayılır ve kadınlarda burun kemiğinin çizginin yaklaşık 2 milimetre altında hafif kavisli, erkeklerde de bu çizgiye teğet olması tercih edilir. Bu genel bir kural olmakla birlikte kimi yüzlerde daha kavisli, kimi yüzlerde daha keskin hatlı burunlar daha estetik görünebilir.

Paylaş:

Diğer Yazılar

Lipomatik

Lipomatik Lipomatik Liposuction Aleti Vücudun belirli bölgelerde toplanmış olan yağ

Smart-Lipo

Smart-Lipo Smart Lipo (Lazer Liposuction Aleti) Nedir? Kilo verme ve

Hydrafacial

Hydrafacial Hydrafacial Nedir? Kalıcı, güvenilir, acısız ve hızlı bir uygulama

H100 Aşısı

H100 Aşısı H100 Aşısı (Gençlik Aşısı) H100 aşısı nem kaybı,

Dermabrazyon

Dermabrazyon Dermabrazyon Nedir ve Ne İşe Yarar? Ciltteki tüm düzensizlikleri,

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi PRP tedavisi (Platelet Rich Plasma) nedir? Son yıllarda

Mezoterapi

Mezoterapi Mezoterapi Nedir? Farmakolojik ve bitkisel ilaçların vücudun belirli bölgelerine

Peeling

Peeling Peeling (Cilt Soyma) Nedir? Ciltteki ölü derinin soyulmasını ve

Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları Dolgu Enjeksiyonu Nedir? Dolgu uygulamaları günümüzde vücudun hemen

Bölgesel İncelme

Bölgesel İncelme Bölgesel İncelme (Vücut Şekillendirme) Vücudun bel, basen ve

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel cilt bakımı ürünleri veya

Botoks

Botoks Botoks Nedir? Estetik amaçlarla yüzdeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin

Mesaj Gönderin