Edit Content

Alın – Şakak Germe

Alın Germe – Şakak Germe

Alın germe ve şakak germe nedir? 

Alın ve şakaklarda çevresel faktörlerle ya da yaşlanmanın etkisiyle ortaya çıkan kırışıklıkların ve sarkmaların giderilmesi için yapılan estetik cerrahi işlemler alın ve şakak germe olarak tanımlanır.  

Alın ve şakak germeye ne zaman ihtiyaç duyulur? 

Yaşın ilerlemesiyle birlikte alında ve şakakta yüzün diğer bölgelerinde olduğu gibi gevşemeler ve sarkmalar yaşanır. Alın bölgesinde enine olan mevcut çizgiler ve kaşlar arasındaki dikey çizgilerde ise derinleşme başlar. Bu nedenle zamanla kaşların aşağı doğru sarkması kaçınılmazdır. Kişiye yorgun ve mutsuz bir ifade veren bu durum; kötü beslenme, sigara kullanımı, stres, hava kirliliği ve yetersiz cilt bakımı söz konusu olduğunda çok daha erken yaşlarda da ortaya çıkabilir. Bu tür problemler cerrahi olmayan yöntemlerle üstesinden gelinemeyecek kadar ilerlediği ve derinleştiği zaman alın ve şakak germe ameliyatı tavsiye edilir. 

Özetle aşağıda belirtilen durumlardan biri veya daha fazlasının olması durumunda alın ve şakak germe ameliyatı olunmasında fayda vardır. 

 • Alında ve göz kenarında yatay ve derin kırışıklıklar bulunuyorsa 
 • İki kaşın arasında dikey ve derin kırışıklık varsa (yarık gibi görünen çizgi varsa)
 • Kaşların normalde olması gereken durumdan daha aşağıda ise, cerrahi operasyon koşulları oluşmuş demektir

Alın ve şakak germe ameliyatı öncesi hazırlık süreci nasıldır? 

Alın ve şakak germe ameliyatı öncesinde özellikle bazı konularda dikkatli olunmalıdır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir: 

 • Öncelikle merak edilen her konu doktorla konuşulmalı ve bütün beklentiler paylaşılmalıdır. 
 • Genel sağlık durumuyla ilgili bütün bilgiler doktora verilmelidir. 
 • Operasyondan yaklaşık iki hafta önce hem sigara hem de alkol kullanımına ara verilmelidir. 
 • Ameliyattan önceki bir hafta süresince aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlardan ve bitkisel takviyelerden uzak durulmalıdır. 
 • Uzun süreli kullanılan bir ilaç varsa, doktora bilgi verilmelidir.

Alın ve şakak germe ameliyatı kimlere yapılır? 

Alın ve şakak germe ameliyatı genellikle 40 yaş üstü kişilerde uygulanır. Ameliyatı engelleyici bir hastalık bulunmadığı sürece hem erkek hem de kadın hastalar için ameliyat, ideal bir çözüm yöntemidir. Alın bölgesindeki çizgiler derin ise, kaşlar gözlerin üzerine doğru sarkıksa ve kaşlar arasındaki dikey çizgiler belirginse alın ve şakak germe estetik ameliyatları sıklıkla tercih edilir. 

Alın ve şakak germe ameliyat teknikleri nelerdir? 

Alın ve şakak germede şu yöntemler kullanılır: 

 • Endoskopik germe 
 • Deri altından germe 
 • Koronal germe 

Hastanın durumuna en uygun tekniğe plastik cerrah karar verir. Bazen bu teknikler bir arada da kullanılabilir. 

Alın şakak germe ameliyat süreci nasıl gelişir? 

Alın şakak germe operasyonu lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Ancak uzman doktorlar genellikle genel anestezi altında ameliyatın yapılmasını tercih ederler. 

 • Endoskopik alın germe / Endoskopik şakak germe
  Kaş düşüklüğünün hafif olduğu durumlarda daha çok bu teknik kullanılır. Doktorun tercihine göre genel anestezi, lokal anestezi ya da intravenöz sedasyon uygulanabilir. Operasyon ortalama 1.5-2 saat sürer. Saç çizgisi arkasında saç içinde kalacak şekilde 3 ya da 4 küçük kesi yapılarak kaşların düşmesine ve alın bölgesinde derin çizgilenmelere neden olan kaslara müdahale edilir. Sonrasında sarkan cilt yukarı doğru çekilerek desteklenir. Endoskopik germe operasyonunda bu sorunları kalıcı düzeltme oranı yüksektir. Ayrıca kesiler küçüktür ve kafa derisinde de uyuşukluk olmaması bu tekniğin diğer avantajlarından biridir. Endoskopik alın germe operasyonu sırasında ek olarak şakak germe ameliyatı da yapılmaktadır. Endoskopik alın ve şakak germe tekniği günümüzde bu bölgelerdeki sorunların giderilmesinde en çok tercih edilen yöntemdir. 
 • Deri Altı Germe
  Geniş alını olan hastalar için uygun olan bu yöntemde yapılan kesi saç çizgisi hizasındadır. Kesi saç çizgisi hizasında olduğu için sarkan fazla deri alınırken saç çizgisi yukarı doğru çekilmez. Ancak saç çizgisinde yara izinin belli olması olasılığı bu yöntemin en büyük dezavantajıdır. Bu tarz alın ve şakak germe yaptıranlar eğer sigara kullanıyorlarsa sorun yaşama olasılıkları yüksektir. Bu sebeple de sigarayı bırakmaları önerilmektedir.
 • Koronal Germe (Taç Germe)
  Kaş düşüklüğü fazla olan hastalar da uygulanabilir. Ancak ameliyat için kafanın üst bölgesinde bir kulaktan diğerine doğru uzanan uzun bir kesi yapılması nedeni ile artık bu teknik pek tercih edilmemektedir.   

Alın ve şakak germe ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır? 

Genel anestezi uygulanan hastanın ameliyat sonrasında 1 gün hastanede kalması hastaların yakından takip edilmesi için tavsiye edilir. Ameliyat sonrasında ilk birkaç gün şişlik ve morarma olması normaldir. Bu sürecin rahat geçmesi için soğuk kompres uygulanması faydalıdır. Ayrıca iki hafta süresince uyuşukluk ve gerginlik hissi yaşanabilir. Genellikle gözler, burun ve ağız yani yüz açık kalacak şekilde sargı uygulanabilir, 2 gün sonra bu sargı açılarak genel kontrol ve pansuman işlemi yapılır. Hasta ortalama 10 gün sonra normal yaşamına dönebilir ancak 1-1.5 ay süresince hastanın ağır aktivitelerden kaçınması ve güneşten korunması oldukça önemlidir. Hastanın yaşam tarzına ve genetik yapısına bağlı olarak ameliyatın etkisi 8-10 yıl arasında geçerliliğini korur.  

Alın ve şakak germe ameliyatı komplikasyonları nelerdir? 

Bütün ameliyatlarda olduğu gibi alın ve şakak germe ameliyatında da birtakım komplikasyonların oluşması mümkündür. Nadir ortaya çıkan bu komplikasyonlar şu şekilde sıralanabilir; 

 • Kaşlarda asimetri 
 • Yara izinin olduğu yerde saç dökülmesi 
 • Operasyondan birkaç ay sonra kaşların tekrar düşmesi 
 • Yapay bir yüz ifadesi 
 • Alın kaslarında hareketsizlik (genellikle geçici bir durumdur) 
 • Yara izinin belli olması 

Ameliyatsız alın germe işlemi yapılır mı? 

Dolgu Enjeksiyonu ve botoks gibi uygulamalarla alın ve şakak bölgesinde kısa vadeli iyi bir etki sağlanabilir ancak bu durum cerrahi alın ve şakak germe işlemleri kadar uzun ve etkili sonuçlar vermez. Uygulama kolaylığından dolayı botoks ve dolgu işlemleri günümüzde alın ve şakak bölgesindeki sorunların giderilmesi için çok sıkça tercih edilmektedir.  

Alın ve şakak germe ne kadar kalıcı? 

Alın ve şakak germeye ilişkin cerrahi işlemler son derece kalıcı sonuçlar vermektedir. Sonuçlar en az 8-10 yıl bazen de ömür boyu kalıcılığını korur. Endoskopik alın ve şakak germe yönteminde kalıcılık süresi daha da uzun olabilir. Sonuçların kalıcılığı hastanın genetik yapısı ve yaşam tarzına bağlı olarak da değişebilir.  

 

Paylaş:

Diğer Yazılar

Lipomatik

Lipomatik Lipomatik Liposuction Aleti Vücudun belirli bölgelerde toplanmış olan yağ

Smart-Lipo

Smart-Lipo Smart Lipo (Lazer Liposuction Aleti) Nedir? Kilo verme ve

Hydrafacial

Hydrafacial Hydrafacial Nedir? Kalıcı, güvenilir, acısız ve hızlı bir uygulama

H100 Aşısı

H100 Aşısı H100 Aşısı (Gençlik Aşısı) H100 aşısı nem kaybı,

Dermabrazyon

Dermabrazyon Dermabrazyon Nedir ve Ne İşe Yarar? Ciltteki tüm düzensizlikleri,

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi PRP tedavisi (Platelet Rich Plasma) nedir? Son yıllarda

Mezoterapi

Mezoterapi Mezoterapi Nedir? Farmakolojik ve bitkisel ilaçların vücudun belirli bölgelerine

Peeling

Peeling Peeling (Cilt Soyma) Nedir? Ciltteki ölü derinin soyulmasını ve

Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları Dolgu Enjeksiyonu Nedir? Dolgu uygulamaları günümüzde vücudun hemen

Bölgesel İncelme

Bölgesel İncelme Bölgesel İncelme (Vücut Şekillendirme) Vücudun bel, basen ve

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel cilt bakımı ürünleri veya

Botoks

Botoks Botoks Nedir? Estetik amaçlarla yüzdeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin

Mesaj Gönderin