Edit Content

Revizyon Burun Ameliyatı

Revizyon Burun Ameliyatı

Revizyon burun estetiği (sekonder burun ameliyatı) nedir?

Revizyon burun estetiği ameliyatı, muhtelif sebeplerden dolayı daha önceden yapılan burun estetiği işlemlerinde hedeflenen sonuçlara ulaşılamadığı durumlarda uygulanan ameliyatlardır. Burun revizyonu estetiğiyle, hedefine tam ulaşılmamış burun ameliyatlarının sonuçları gözden geçirilir ve düzeltme işlemi yapılır.

 

Revizyon burun ameliyatlarına ne zaman ihtiyaç duyulur?

Rinoplasti ameliyatlarında %10-15 oranında 9-12 ay sonra hastanın ve cerrahın istemediği bazı sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu olumsuz durumlar ikinci bir revizyon burun ameliyatını gerektirebilirler. Revizyon burun cerrahisini (sekonder burun ameliyatını) mecbur kılan durumlar şöyledir.

  • Hastanın derin nefes almasıyla birlikte burun kanatları ve içteki yapıların daralması veya kapanması ile burundan içeriye yeteri kadar hava girmemesi sonucu solunum problemlerinin ortaya çıkması.
  • Ameliyatta burnun sırtındaki, kemer ve eğriliklere yetersiz düzeltme yapılmamasına bağlı oluşan estetik deformasyon ve düzensizlikler.
  • Burun sırtında kemik ve kıkırdak yapılar arasındaki ilişkinin bozulmasına bağlı burun sırtında çökme, eğrilik ve düzensizlik problemlerinin olması.
  • Burun yan duvarlarını oluşturan kemik yapılara yapılan yetersiz müdahaleler sonucu burun aksının bulunması gereken orta hattan yanlara doğru kayması yani burnun eğrilmesi.
  • Yapılan estetik burun ameliyatlarına rağmen burun ucunda yeterli estetik görüntünün sağlanamaması. Burun ucundaki düşüklüğün ve kıkırdaklardaki deformasyonların devam etmesi.
  • Burun uç bölgesinin gereğinden fazla kaldırılması ve rotasyonu ile burun deliklerinin iç kısımlarının istenmeyen ölçülerde görülmesi gibi estetik sorunlar.
  • Hastada burun ve yüzün boyut olarak orantısız kalması sorunu. Önceki burun ameliyatındaki estetik planlamanın eksikliği sonucu yüze göre hasta burnunun çok küçültülmesi ya da az küçültülmesi problemi.
  • Burun kanatlarında asimetrilerin oluşması ya da kanatların gereğinden fazla geniş kalması ya da fazla daraltılması.
  • Burun ile dudak arasındaki uyum ve açının iyi hesaplanmamasından kaynaklanan görünüm sorunları.

Ameliyat öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat öncesinde oje, takı, lenslerin çıkarılmalıdır. Ameliyattan 2 hafta önce doğum kontrol hapının alımı durdurulmalıdır. Hastalar, ameliyattan yaklaşık 2-3 hafta önce sigarayı bırakması önerilir. Kan sulandırıcı özelliği olan ilaç ve bitki çaylarının kullanımına son verilmesi gerekir. Hastaların kullanması gereken ilaçları, muayene sırasında hekimlerine bildirmeleri ve planlamanın bu doğrultuda yapılması gerekir.

Revizyon burun ameliyatı (sekonder burun ameliyatı) ne zaman yapılabilir?

İlk ameliyatın ardından revizyon işlemi düşünmeden önce bir yıla yakın beklenmesi önerilir. Çünkü estetik burun ameliyatlarından sonra burun şeklinin oturması yaklaşık bir yılı bulabilir. Bu nedenle ilgili sürenin geçmesi beklenmeli, gerekli durumlarda küçük düzeltmeler için ameliyatsız yöntemler tercih edilmelidir.

Revizyon burun ameliyatı kaç saat sürer?

Bu ameliyatın süresi, burnun ve hastanın mevcut durumuna, önceki ameliyatın sonuçlarına göre değişmekle birlikte yaklaşık 2 saat sürer.

Revizyon burun ameliyatı zor mu?

Her 100 burun estetiği ameliyatının yaklaşık 10-15’inde revizyon ameliyatına ihtiyaç duyulabilir. Revizyon burun ameliyatları her zaman zor olmayabilir ancak iyi bir planlama yapılması gerekir. Ayrıca bu ameliyatların bu işte tecrübeli hekimler tarafından yapılması çok önemlidir.

Sekonder Rinoplasti Teknikleri

Sekonder rinoplastiden korkmak ve kaçınmak burundaki mevcut sorunların çözümünde size yardımcı olmayacaktır. Burunda meydana gelen herhangi bir deformasyonun uzun vadede artacağı ve düzeltilmesinin daha da zor bir hale geleceği unutulmamalıdır.

Ayrıca sekonder rinoplasti operasyonları her zaman çok komplike olmak zorunda değildir. Bazı durumlarda dolgu tekniği ile ortaya çıkan sorunlar düzeltilebilir. Elbette bazı durumlarda da genel anestezi altında ameliyat planlaması gerekir.

Ancak ne olursa olsun unutulmamalıdır ki burun hem görünüş hem de yaşam kalitesi açısından oldukça önemli bir organdır ve mutlaka sorunları giderilmelidir.

Sekonder rinoplasti uygulamaları ufak dolgular ile yapılabileceği gibi kıkırdak doku transferine ihtiyaç duyulabilen kapsamlı operasyonlar olabilir. Ek kıkırdak ihtiyacı genellikle kulaktan temin edilir.

Özellikle burunda fazla kıkırdakların alınlığı bir ilk operasyon sonrasında ek kıkırdak ihtiyacının ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Kulak ya da kulaklardan alınacak kıkırdakların yetersiz kaldığı durumlarda kaburgadan da kıkırdak alınarak operasyon yapılabilir. Kemik ya da kıkırdak çatıdaki sorunlar böylece çözülmüş olur.

Paylaş:

Diğer Yazılar

Lipomatik

Lipomatik Lipomatik Liposuction Aleti Vücudun belirli bölgelerde toplanmış olan yağ

Smart-Lipo

Smart-Lipo Smart Lipo (Lazer Liposuction Aleti) Nedir? Kilo verme ve

Hydrafacial

Hydrafacial Hydrafacial Nedir? Kalıcı, güvenilir, acısız ve hızlı bir uygulama

H100 Aşısı

H100 Aşısı H100 Aşısı (Gençlik Aşısı) H100 aşısı nem kaybı,

Dermabrazyon

Dermabrazyon Dermabrazyon Nedir ve Ne İşe Yarar? Ciltteki tüm düzensizlikleri,

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi PRP tedavisi (Platelet Rich Plasma) nedir? Son yıllarda

Mezoterapi

Mezoterapi Mezoterapi Nedir? Farmakolojik ve bitkisel ilaçların vücudun belirli bölgelerine

Peeling

Peeling Peeling (Cilt Soyma) Nedir? Ciltteki ölü derinin soyulmasını ve

Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları Dolgu Enjeksiyonu Nedir? Dolgu uygulamaları günümüzde vücudun hemen

Bölgesel İncelme

Bölgesel İncelme Bölgesel İncelme (Vücut Şekillendirme) Vücudun bel, basen ve

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel cilt bakımı ürünleri veya

Botoks

Botoks Botoks Nedir? Estetik amaçlarla yüzdeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin

Mesaj Gönderin