Edit Content

Bölgesel İncelme

Bölgesel İncelme

Bölgesel İncelme (Vücut Şekillendirme)

Vücudun bel, basen ve göbek bölgelerindeki inatçı yağlardan kurtulmak için uygulanan işlemlere bölgesel incelme ya da bölgesel zayıflama denilmektedir. Bu tür inatçı yağlar ne kadar diyet ya da spor yapılırsa yapılsın yok edilemeyen yağ dokuları olduğu için bu sorunların çözümünde ameliyatsız bölgesel incelme yöntemleri yarar sağlar. Dünya genelinde de oldukça rağbet gören bölgesel incelme estetik işlemleri birçok kişi için halen en hızlı kurtarıcı uygulamadır.

Ameliyatsız Bölgesel İncelme Yöntemleri Nelerdir?

Estetik alandaki gelişmeler sayesinde bedenin şeklini bozan ve diyet ya da egzersiz yardımıyla yok edilemeyen bölgesel aşırı yağ birikimlerinden kurtulmak artık çok kolay gibi duruyor. Önceleri bu tür yağlardan ancak cerrahi yöntemlerle kurtulmayı başaran hastalar, gelişen teknolojiyle birlikte artık bıçak altına yatmadan da bu tür problemlereden kolayca kurtulabilmektedir.

Bazı kişiler ince bir bedene sahip olmalarına rağmen vücutlarının belirli yerlerinde bulunan aşırı yağ dokularını ortadan kaldırmak için aşağıdaki yöntemleri kullanarak başarılı sonuçlar elde eder.

 • Noninvaziv Ultrasonografik
 • Radyofrekans
 • Mezolipoliz / Biyolipoliz
 • Soğuk Lipoliz

Bazen bu yöntemlerden birkaçı kombine edilerek de kötü görüntüye sebep olan yağ dokularından kurtulunur. Böylece ihtiyaca yönelik çok daha etkili çözümler ortaya çıkarılır. Hangi yöntemin kişiye uygun olduğu doktorun yapacağı detaylı bir dermatolojik muayene sonrasında belirlenmektedir.

 • Noninvaziv Ultrasonografik Yöntemiyle Bölgesel İncelme
  Noninvaziv Ultrasonografik yönteminde ses dalgaları cildin altında bulunan yağ dokusundaki hücreleri parçalar. Parçalanan bu hücreler karaciğer ve böbrekler tarafından metabolize edilir ve vücuttan atılır. Noninvaziv Ultrasonografik yöntemi, eskiden kavitasyon teknolojisiyle gerçekleştirilirdi ancak modern teknolojinin sağladığı imkanlarla artık güçlendirilmiş odaklı ultrasonografik vücut şekillendirme teknolojisi de kullanılarak çok daha yüksek olan enerji cilt altındaki tek bir noktaya odaklanır ve yağ hücrelerini patlatarak kalıcı olarak ortadan kaldırır.
 • Radyofrekans (RF) Yöntemiyle Bölgesel Zayıflama
  Radyofrekans (RF) yönteminde radyo dalgalarının oluşturduğu enerji, ciltteki bağ dokusunu sıkılaştırarak yeniler. Herhangi bir ağrıya neden olmayan bu yöntemde anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Saçlı deri ve genital bölge dışındaki her yere uygulanabilen Radyofrekans (RF) yöntemi bir saat kadar sürer. Genellikle haftada bir olmak üzere 6 seans uygulanır. Vücut kitle indeksi %30’un altında olan ve bölgesel yağ birikimi sorunu yaşayan tüm kişiler için uygundur. Özellikle ciltte sarkma ya da gevşeme varsa uzman doktorlar Radyofrekans (RF) yöntemini oldukça ideal bulurlar.
 • Mezolipoliz / Biyolipoliz Yöntemiyle Bölgesel İncelme
  Mezolipoliz yönteminde iyi bir yağ eritme yetisi olan fosfotidilkolin adında bitkisel kaynaklı bir ilaç yağ dokusuna enjekte edilir. Bu ilaç, yağ hücrelerinin metabolizmasını bozarak onların ölmesini sağlar ancak son dönemlerde bu ilaca ekstra enzimler eklenerek daha gelişmiş bir yöntem olan biyolipoliz ortaya çıkarılmıştır. Bu yöntemle de yağ dokusunun yıkılarak vücuttan atılması sağlanır. Uygulama esnasında ilaç özel uçlu enjektörlerle yağ dokusu içerisine verilir. Vücut kitle indeksi %30’un altında olan kişiler için oldukça idealdir.
 • Soğuk Lipoliz Yöntemiyle Bölgesel Zayıflama
  Soğuk lipoliz tedavisi kişilerin özellikle göbek, vücudun yan kısmı, alt karın, sırt, basen ve bacak gibi bölgelerinde oluşan aşırı yağ dokusu birikimlerini gidermek için kullanılır. Tek seansta % 20 – % 40 oranında yağ dokusu kalıcı olarak azaltılır. Yağ dokusunun çevresindeki diğer dokulara zarar vermeden soğutularak zarların erimesini sağlar. Böylece vücudun çöpçü hücreleri olarak çalışan makrofajlar tarafından emilerek yok edilir. Soğuk lipoliz yöntemi acısızdır ve işlemler yaklaşık 45 dakika sürer ve sonrasında kişi günlük hayatına hemen geri dönebilir.

Bölgesel incelme yöntemlerinden herhangi biri uygulandıktan sonra muhakkak diyet ve sporla kalıcı yağ kaybının desteklenmesi gerekir. Mevcut kilo korunmaz ve kişide yeni yağ oluşumu gerçekleşirse bölgesel aşırı yağ dokusu birikimi nedeniyle problemlerin tekrar yaşanılması kaçınılmaz olur.

 

Paylaş:

Diğer Yazılar

Lipomatik

Lipomatik Lipomatik Liposuction Aleti Vücudun belirli bölgelerde toplanmış olan yağ

Smart-Lipo

Smart-Lipo Smart Lipo (Lazer Liposuction Aleti) Nedir? Kilo verme ve

Hydrafacial

Hydrafacial Hydrafacial Nedir? Kalıcı, güvenilir, acısız ve hızlı bir uygulama

H100 Aşısı

H100 Aşısı H100 Aşısı (Gençlik Aşısı) H100 aşısı nem kaybı,

Dermabrazyon

Dermabrazyon Dermabrazyon Nedir ve Ne İşe Yarar? Ciltteki tüm düzensizlikleri,

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi PRP tedavisi (Platelet Rich Plasma) nedir? Son yıllarda

Mezoterapi

Mezoterapi Mezoterapi Nedir? Farmakolojik ve bitkisel ilaçların vücudun belirli bölgelerine

Peeling

Peeling Peeling (Cilt Soyma) Nedir? Ciltteki ölü derinin soyulmasını ve

Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları Dolgu Enjeksiyonu Nedir? Dolgu uygulamaları günümüzde vücudun hemen

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel cilt bakımı ürünleri veya

Botoks

Botoks Botoks Nedir? Estetik amaçlarla yüzdeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin

Mesaj Gönderin