Edit Content

Göz Altı Torbaları

Göz Altı Torbaları

Göz altı torbası nedir?

İnsanlarda yaşın ilerlemesiyle birlikte gözlerinin alt taraflarında, göz kapaklarını destekleyen kaslarda, göz çevresinde yer alan dokularda zayıflama nedeniyle gözlere ve göz kapaklarına destek görevi gören yağ bezlerinde oluşan gevşeme, sarkma ve şişkinlik rahatsızlıkları göz altı torbaları olarak ifade edilir.

Göz altı torbalarınızın görünümü yaşam kalitenizi düşürüyorsa ilk yapmanız gereken şey bir plastik cerrahla görüşmek ve tedavi alternatiflerini öğrenmektir. Görüşmeden sonra tıbbi seçeneklerle göz altı torbaları için kalıcı çözümlerden herhangi birini yaptıramayan kişilerin en azında uyku düzenlerini ayarlamaları önemlidir. Günde en az 6-8 saat uyumalı ve yatarken de mutlaka yastıklarını biraz daha yüksekte tutmayı görev edinmelidirler. Kişilerin bu şekilde uyumayı alışkanlık haline getirmesi göz altlarında sıvı birikmesini (ödemi) uzun vadede engelleyecektir.

Göz altı torbaları nasıl oluşur?

Göz altı torbalarının oluşmasının ve göz altı torbalarının şişmesinin en önemli sebepleri nelerdir?

  • Kalıtsal nedenler
  • Yaşlanma
  • Stres ve yorgunluk
  • Kullanılan ilaçlar ve hormonal değişmeler
  • Hava değişiklikleri ve alerjik durumlar
  • Az ve düzensiz uyku

Göz altı torbalarının etkileri

Göz altı torbaları estetik görünümü etkilemenin yanı sıra yorgun, yaşlı ve uykusuz bir görünüme yol açar.

Göz altı torbaları ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat öncesinde oje, takı, lens çıkarılmalıdır. Kan sulandırıcı özelliği olan ilaç ve bitki çaylarının kullanımına son verilmesi gerekir. Hastaların kullanması gereken ilaçları, muayene sırasında hekimlerine bildirmeleri ve planlamanın bu doğrultuda yapılması gerekir.

Göz altı torbaları nasıl tedavi edilir? Göz altı torbaları ameliyatı nedir?

Göz altı torbaları ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 1 saat sürer. İşlem göz kapağı içi ya da kirpik diplerinden yapılan kesiler ile yapılır. Böylece ameliyat sonrası hemen hemen hiç iz kalmaz. Ameliyatla birikmiş yağ dokuları alınır, yıpranmış kaslar onarılır ve kaslar sıkılaştırılır.

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyatın ardından ilk iki gün birkaç saat arayla, 10 dakikalık süreler ile göz kapaklarına soğuk uygulama yapılır. Bu soğuk uygulama, ödem ve morluk oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Ameliyat sonrası ilk bir haftalık süreçte baş yukarıda olacak şekilde uyumak önemlidir. Efor gerektiren aktivitelerden sonra kanama ve ödem riski artabileceği için dikkatli olunmalıdır.

Göz altı torbalarının ameliyatsız tedavisi

Göz altı torbalarına yönelik olarak, radyofrekans yöntemlerinden yararlanılabilir. Bu yöntemle bölgedeki derinin sıkılaşması sağlanır. Göz altı ışık dolgusu olarak adlandırılan dolgu türü de içeriğindeki mineral, vitamin ve aminoasitler sayesinde hem bu bölgenin derisinin canlanmasına yardımcı olur hem de göz yaşı oluğunu doldurarak göz altı torbalarının kamufle olmasını sağlar.

Bunların dışında evde uygulanan çeşitli yöntemler ile gözaltı torbaları için kremler, kozmetik ürünler, kısmi olarak göz altı torbalarında hafiflemeye yol açsa da uzun vadede mevcut sorunun çözümüne kalıcı çözüm sunmaz.

Sık sorulan sorular

Göz altı torbaları için ne yapılmalı?

Göz altı torbaları ameliyatlı ya da ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilir. Yaklaşık 1 saatlik ameliyatla giderilebilen göz altı torbaları için göz altı ışık dolgusu ve radyofrekans gibi ameliyatsız yöntemler de bulunmaktadır.

Göz altı torbaları neden şişer?

Yaşa, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak göz altındaki deri ve kasların gevşemesi, bu bölgede yağ birikmesi nedeniyle göz altı torbaları şişer.

Göz altı torbası hangi vitamin eksikliği ile ilgilidir?

Göz altı morlukları zaman zaman B12 vitamini eksikliği ile ilgili olsa da göz altı torbalarının nedenleri arasında çoğunlukla vitamin eksikliği yer almaz. Ancak düzenli beslenme ve her vitaminden uygun oranda almak, özellikle A, C, E ve K vitaminlerinden zengin beslenmek, göz altı torbası oluşumunu azaltabilir.

Göz altı torbaları doğal yöntemlerle geçer mi?

Soğuk su ve buz uygulaması, göz altlarına çay ile pansuman yapılması gibi yöntemler, göz altı torbalarının giderilmesi için uygulanmaktadır. Ancak bu yöntemler anlık rahatlama sağlasa bile etkin ve kalıcı bir çözüm sunmaz.

İki dakikada göz altı torbalarını yok eden krem var mı?

Piyasadaki kozmetik bazı ürünler, göz altı torbalarını kısa sürede yok ettiği iddiasındadır. İlgili kremler ya da kozmetik ürünlerin, belli etkileri bulunsa bile göz altı torbalarını 2 dakikada yok etmesi mümkün değildir. Bazı hemoroit kremlerinden hastalar fayda gördüklerini belirtseler de bu ilaçların doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gerekir.

Göz altı torbası için uygun krem var mı?

Kozmetik firmalarının bu amaçla sunduğu kremlerler bulunur. Ancak kremlerin etkinliği, cerrahi yöntem ve ameliyatsız tıbbi işlemler kadar kalıcı değildir.

Genetik göz altı torbaları nasıl geçer?

Göz altı torbalarına yol açan nedenlerden biri de genetik faktörlerdir. Tedavisinde de göz altı torbaları ameliyatı ya da radyofrekans ve göz altı ışık dolgusu gibi ameliyatsız yöntemlerden yararlanılabilir.

Gülünce oluşan göz altı torbaları nedir?

Normalde fark edilmeyen, ancak gülünce ortaya çıkan göz altı torbaları sorunu çoğunlukla genetiktir. Nadiren bu durum, bir hastalığa işaret edebilir. Bu durumda hekime başvurulması önemlidir.

 

Paylaş:

Diğer Yazılar

Lipomatik

Lipomatik Lipomatik Liposuction Aleti Vücudun belirli bölgelerde toplanmış olan yağ

Smart-Lipo

Smart-Lipo Smart Lipo (Lazer Liposuction Aleti) Nedir? Kilo verme ve

Hydrafacial

Hydrafacial Hydrafacial Nedir? Kalıcı, güvenilir, acısız ve hızlı bir uygulama

H100 Aşısı

H100 Aşısı H100 Aşısı (Gençlik Aşısı) H100 aşısı nem kaybı,

Dermabrazyon

Dermabrazyon Dermabrazyon Nedir ve Ne İşe Yarar? Ciltteki tüm düzensizlikleri,

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi PRP tedavisi (Platelet Rich Plasma) nedir? Son yıllarda

Mezoterapi

Mezoterapi Mezoterapi Nedir? Farmakolojik ve bitkisel ilaçların vücudun belirli bölgelerine

Peeling

Peeling Peeling (Cilt Soyma) Nedir? Ciltteki ölü derinin soyulmasını ve

Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları Dolgu Enjeksiyonu Nedir? Dolgu uygulamaları günümüzde vücudun hemen

Bölgesel İncelme

Bölgesel İncelme Bölgesel İncelme (Vücut Şekillendirme) Vücudun bel, basen ve

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel cilt bakımı ürünleri veya

Botoks

Botoks Botoks Nedir? Estetik amaçlarla yüzdeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin

Mesaj Gönderin