Edit Content

Ayaktan Ele Parmak Nakli

Ayaktan Ele Parmak Nakli

Ayaktan Ele Parmak Nakli Cerrahisi

Kaza ve travmalar sonucu kopmuş olan el ya da parmakların hemen yerine dikilmesi el cerrahisinin mikrocerrahi yöntemini kullanarak yaptığı bir uygulamadır. Yani bu gibi durumlarda mikrocerrahi yöntemi el cerrahisinin ayrılmaz bir parçasıdır ancak bazı durumlarda parmakların tekrar yerine dikilmesi mümkün olmamaktadır. İşte burada da parmak nakli yöntemi devreye girmektedir.

Hangi Durumlarda Parmak Nakli Yapılır?

 • El parmakları kopmuş ve zamanında yerine dikilememişse
 • Eksik parmakla doğmuş çocuklarda
 • Kazalarda, kopan parmak uygun şekil ve koşulda taşınmamışsa
 • El nakledilemeyecek kadar kötü yaralanmışsaBu durumlarda hastaya günlük aktivitelerinde rahatlıkla kullanabilecek kadar fonksiyon ve daha iyi bir estetik görünüm sağlamak amacıyla ayak parmakları, eksik olan el parmaklarının yerine nakil edilebilir.

Ayaktan Ele Parmak Nakli ve En Çok Merak Edilenler

 • Parmak kayıplarının en sık görüldüğü olaylar nelerdir?
  Parmak kayıplarının en büyük nedenini iş kazalarıdır. Bunun hemen ardından trafik kazaları ve yanığa bağlı olarak gelişen kayıplar geliyor. Diğer nedenlere bakıldığında ise tümörlere bağlı parmak alınması ve doğum anomalileri görülmektedir.
 • Ayaktan ele parmak transferinde hangi parmak nereye nakledilir?
  Komplike ve özellikli olan ayaktan ele parmak nakli operasyonları, kişinin iş ve sosyal hayata kazandırılmasında ve el fonksiyonlarının yeniden sağlanmasında son derece etkin bir yöntemdir. Bu yöntemle genellikle erişkinlerde eksik olan el başparmağının yerine ayak başparmağı nakil edilir. Çünkü ayak başparmağı hem güç, hem de boyut olarak el başparmağına daha uygundur. Çocuklarda ise el başparmağını oluşturmak için sıklıkla ayağın ikinci parmağı kullanılır. Çocuklarda yapılan naklin bir getirisi de nakledilen parmağın büyüme potansiyelinin olmasıdır. Çocuk geliştikçe nakledilen parmak gerek fonksiyon, gerek duyu, gerekse boyut açısından gelişerek diğer parmaklara uyumlu hale gelir.
 • Ayaktan ele parmak nakli ameliyatları hangi süreçlerden oluşur?
  Parmak naklinde öncelikli hedef el başparmaklarının oluşturulmasıdır. Plastik cerrahi uzmanı doktorların daha sonraki hedefi ise el başparmaklarına kavrama ve tutma fonksiyonlarında yardımcı olacak işaret ve orta parmakları oluşturulmaktır. Kaç parmak nakledileceğine parmakları kopan elin dominant ya da non-dominant olmasına veya kişinin mesleğine göre karar verilir. Eğer hasta sağ elini kullanılıyorsa ve sağ elin bütün parmakları kopmuşsa elin yeniden fonksiyonunu kazanabilmesi için baş, işaret ve orta parmaklar oluşturulur. Eğer daha az kullanılan el yaralanmışsa başparmak ve işaret parmağının oluşturulması yeterli olabilir. 

  Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı tüm doktorların parmak nakli işlemlerindeki asıl amaçları; hastaların günlük iş ve sosyal aktivitelerinde kimseye bağımlı olmadan yaşamalarını sağlamaktır.

  Uzun süren ve oldukça komplike olan ayaktan ele parmak nakli operasyonlarına genellikle iki ekip girer. Birinci ekip mikrocerrahi yöntemlerini kullanarak nakledilecek olan ayak parmağını hazırlar. Aynı anda diğer ekip, ayak parmaklarının aktarılacağı elde; damarları, sinirleri, tendonları ve kemiği hazırlar. Daha sonra eldeki ve aktarılan parmaktaki kemik ve tendonlar tespit edilir. En son damarlar ve sinirler cerrahi mikroskop altında mikrocerrahi yöntemler kullanılarak birbirine dikilir. Bazen ayaktan aktarılan başparmak daha kalın olabilir, bu durumda ya aynı seansta ya da daha sonraki seanslarda kalın parmağa karşı parmağa uyacak şekilde inceltme işlemleri yapılabilir.

 • Ayaktan ele parmak transferinin sonuçları nasıl olur?
  Ayaktan ele yapılan parmak nakillerinde başarı oranları günümüz teknolojisiyle %95’lere kadar çıkmıştır. Burada cerrahi ekibin tecrübesi çok önemlidir. Bunun yanı sıra yaralanmanın şiddeti, doku ve damarların hasar derecesi de cerrahi başarıyı etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Gerçekleştirilen nakil işlemleri, hastanın hayatına kazandıracağı fonksiyonlar düşünüldüğünde çok büyük bir değerdir.Bazı kazalarda kişi iki elinin tüm parmaklarını da kaybedebilir. Bir anda ortaya çıkan bu kötü tablo kişinin psikolojik açıdan da yıkılmasına neden olur. Ancak parmak nakli sonrasında hasta çoğu hareket etme fonksiyonlarını kazanarak günlük işlerini kendi kendine yapabilir duruma gelir. Sonuç olarak parmakları kopan kişi, nakil sonrasında özgüvenini yeniden kazanarak sosyal hayatına geri döner.
 • Ayaktan ele parmak nakli ne zaman yapılmalıdır?
  Parmağı kopan bir kişinin operasyon için motivasyonu tam ise ve eldeki yaralanma ağır değilse yani kullanılacak olan dokular çok ezilmemiş ve zarar görmemişse yaralanmadan sonraki bir kaç gün içinde nakil işlemi yapılabilir. Erken dönem denilen ilk bir kaç hafta içinde nakil yapılmadıysa daha geç dönemde de duruma göre yapılabilir. Bu noktada önemli olan hastanın konuyla ilgili bilgilendirilip böyle bir çözümün varlığından haberdar edilmesidir. Çünkü nakil yapılması için belli bir zaman sınırı bulunmaz. Örneğin uzun yıllar önce parmaklarını kaybeden bir kişi için ayaktan ele parmak nakli bugün de çözüm olabilir.

Uzman doktorların ebeveynlere tavsiyesi genelde şöyle olur:

Bebeklerde parmak nakline ihtiyacın vuku olması durumlarında kesinlikle zaman kaybetmeyin. İleriki yaşlarda çocuklarda oluşabilecek psikolojik sorunların önüne geçmek için ayaktan ele parmak nakil işlemleri için hemen araştırma yapın.

Doğumsal anomalilerde nakil için ilk bir yıl beklenir. Bir yaşından sonra bebeklerde birden fazla parmağın taşınması gerekiyorsa nakil tek veya birkaç seansta tamamlanır. Uzman doktorlar, ebeveynlere çocuklarda ileride yaşanabilecek psikolojik sorunların önüne geçilmesi için nakil işlemlerinin okul çağına gelmeden yapılmasını tavsiye ederler.

 • Hasta, ayağından eline parmak transferi tamamlandıktan sonra neler hisseder?
  Günlük hayatımızda ellerimizin ve parmaklarımızın fonksiyonlarının pek farkında olmayabiliriz. Elleri ve parmakları olmayan kişilerin yaşadığı zorlukları, ellerimizi ve parmaklarımızı kullanarak yaptığımız ve olmadığında yapamayacağımız şeyleri 5 dakika kadar düşünerek anlayabiliriz. İşte bu zorlukları yaşan kişilerin parmak ya da parmaklarını kaybetmeden önceki yaşam kalitesine bir nakil işlemiyle geri döneceklerini bilmeleri inanılmaz derecede onları mutlu eder.Tabiki bazen ameliyatlardan sonra erken dönemlerde dokuların iyileşmesiyle ya da fizik tedaviyle ilgili hastalar problemler yaşayabilmektedir ancak ayaktan ele yapılan parmak nakli işlemlerinin uzun vadedeki hastalar üzerindeki artıları çok çok çok daha değerlidir.

Paylaş:

Diğer Yazılar

Lipomatik

Lipomatik Lipomatik Liposuction Aleti Vücudun belirli bölgelerde toplanmış olan yağ

Smart-Lipo

Smart-Lipo Smart Lipo (Lazer Liposuction Aleti) Nedir? Kilo verme ve

Hydrafacial

Hydrafacial Hydrafacial Nedir? Kalıcı, güvenilir, acısız ve hızlı bir uygulama

H100 Aşısı

H100 Aşısı H100 Aşısı (Gençlik Aşısı) H100 aşısı nem kaybı,

Dermabrazyon

Dermabrazyon Dermabrazyon Nedir ve Ne İşe Yarar? Ciltteki tüm düzensizlikleri,

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi PRP tedavisi (Platelet Rich Plasma) nedir? Son yıllarda

Mezoterapi

Mezoterapi Mezoterapi Nedir? Farmakolojik ve bitkisel ilaçların vücudun belirli bölgelerine

Peeling

Peeling Peeling (Cilt Soyma) Nedir? Ciltteki ölü derinin soyulmasını ve

Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları Dolgu Enjeksiyonu Nedir? Dolgu uygulamaları günümüzde vücudun hemen

Bölgesel İncelme

Bölgesel İncelme Bölgesel İncelme (Vücut Şekillendirme) Vücudun bel, basen ve

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel cilt bakımı ürünleri veya

Botoks

Botoks Botoks Nedir? Estetik amaçlarla yüzdeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin

Mesaj Gönderin