Edit Content

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi

PRP tedavisi (Platelet Rich Plasma) nedir?

Son yıllarda cilt gençleştirme işlemleri için geliştirilen plateletlerden (kan hücreleri) zenginleştirilmiş plazma uygulamasının kısaltılmış adı PRP (Platelet Rich Plasma)’dir.

PRP tedavisi uygulaması kişinin kendisinden alınan 10-20 cc kanın belli işlemlerden geçirilerek tekrar tedavi edilecek bölgelere enjekte edilmesi yoluyla gerçekleştirilir. PRP’de kişiden alınan kan özel bir işleme (santrifüj) tabi tutulur. Bu işlem sonucunda plazması ayrıştırılarak yeniden tedavi edilecek bölgelere enjekte edilir. Bu plazma platelet (trombosit) denilen hücreleri bol miktarda içerir. Platetlerin (trombositlerin)  temel görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. PRP yöntemiyle elde edilen serumdaki plateletlerin (trombositlerin) yoğunluğu kandakinden 2-3 kat daha fazladır ve bu plateletlerin (trombositlerin) içerisindeki büyüme faktörleri cildin iyileşmesi, onarılması, yenilenmesi ve yara iyileşmesinde önemli rol oynarlar.

Güneş ışınlarından sigara kullanımına, gebelikten stresli yaşama şekline ya da dengesiz beslenme gibi birçok faktör cildi yıpratarak erken yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımız pıhtı hücrelerini bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır. PRP uygulamasının amacı hedef dokuya kan dolaşımıyla taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateletlerin (trombositlerin) içerisindeki büyüme faktörlerini verebilmektir. Böylece bu büyüme faktörlerinin etkisi ile hedef dokunun onarımı hızla ve güçlü bir şekilde başlar.

 

PRP öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Uygulamadan bir hafta öncesinde kan sulandırıcısı özelliği bulunan E vitamini, A vitamini, Ginkgo (mabet ağacı), sarımsak, balık yağı hapı, keten tohumu, yağ asidi, multivitamin tabletlerin kullanımı bırakılmalıdır. Bunların dışında pıhtılaşma önleyici ya da tansiyon ilacı gibi düzenli ilaç kullanımı mevcutsa bunun hekimle paylaşılması gerekir. PRP öncesi aşırı güneş ve aşırı sıcaktan da uzak durulması gerekir. Uygulamadan birkaç gün öncesinde alkol ve sigara kullanımı bırakılmalı. Eğer işlem sedasyon anestezisi altında yapılacaksa öncesinde en az 6 saat aç kalınmalıdır.

PRP tedavisinin faydaları nelerdir?

PRP tedavisi vücudun çeşitli alanlarında kullanılır. Kişinin kendi kanı aracılığıyla gerçekleştirilen bir işlem olduğu için oldukça doğal ve güvenilir bir yöntemdir. PRP ile vücudun kendi tamir mekanizmalarını uyararak harekete geçirerek kendi kendini iyileştirmesi amaçlanır.

PRP tedavisi kişinin vücudunda birçok olumlu etki yaratır.

 • Deriye esneklik ve parlaklık kazandırır.
 • Saç dökülmesini önler ve saça canlılık kazandırır.
 • Kırışıklıkları giderir ve hacim kaybını engeller.
 • Yara, çatlak gibi deri hasarında deriyi yeniden yapılandırır.
 • Lazer gibi işlemler sonrasında derinin hızla yapılanmasını sağlar.
 • Yüz, el ve kollar, bacak içleri, boyun ve dekolte gibi bölgelerde yaşlılık belirtilerini giderir.

PRP işleminin yan etkileri var mıdır?

Doğal bir yöntem olması nedeniyle oldukça güvenilirdir ve yan etkisi bulunmaz. Ancak kişiden alınan kanın steril koşullarına uygun bir alanda işlemden geçirilmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle doktor seçimi yaparken kendisinin uzman ve deneyimli olmasının yanı sıra çalıştığı yerin steril olması da gereklidir. Enjeksiyona bağlı olarak nadiren de olsa enfeksiyon, sinir yaralanmaları, enjeksiyon bölgesinde ağrı, kanama ve doku hasarı görülebilir.

PRP tedavisi ne işe yarar ve hangi alanlarda uygulanır?

Kandaki platelet (trombosit) olarak adlandırılan hücrelerin kullanılması ile gerçekleştirilen PRP tedavisi tıp alanında birçok amaçla sıklıkla kullanılır. Bunların başlıcaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Derideki elastikiyetin artırılması
 • Derinin yenilenmesi
 • Kırışıklıkların azaltılması ve cildin yeniden yapılanması
 • Derideki sarkmaların giderilmesi
 • Saç tedavisi
 • Diyabet (şeker) hastalarının tedavisi
 • Varise bağlı ağrının giderilmesi
 • Tendon, sinir kemik yaralanmalarının iyileştirilmesi
 • Diş implantlarından sonra iyileşmenin hızlandırılması
 • Bel ve boyun fıtığı tedavisi
 • Dizdeki kireçlenmelerin giderilmesi
 • Menüsküs tedavisi
 • Topuk dikeninin iyileşmesi için PRP tedavisi tercih edilir.

Saç bölgesine PRP uygulaması nasıl yapılır?

Hastanın kendi kanından elde edilen PRP içeriği, özel enjeksiyonlarla saç derisine uygulanır. Saç PRP’si genel olarak 2-3 hafta aralıklara 3 seans şeklinde gerçekleştirilir. Ancak seans sıklığı, saçın ve saç derisinin mevcut durumuna göre değişebilir.

Saç PRP’sinin faydaları

Bu tedavide yaşlanmaya başlayan saç derisinin yeniden canlanması ve bu bölgeden tekrar saç çıkması amaçlanır. Saç PRP’si saç köklerinin beslenmesine, saçların daha kaliteli, hacimli gür ve sık çıkmasına yardımcı olur. Özellikle genetik olarak saç dökülmesine yatkın kişilerde saç PRP’si başarılı sonuçlar verir. Saç ekiminden sonra gerçekleştirilecek saç PRP’si işlemi de elde edilen sonucun başarısını artırır.

 

PRP tedavisi nasıl yapılır?

PRP tedavisi için kişinin kolundan 10-20 cc gibi az miktarda alınan kan kullanılır. Alınan kan santrifüj cihazında 3000 gibi yüksek bir devirde 10 dakika süresince çevrilir. Sonrasında bu kanın içerisinden platelet (trombosit) denilen kan hücreleri ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kısmı elde edilir. Temin edilen bu karışım cildin belirlenen bölümlerine çok ince uçlu PRP iğnesi ile enjekte edilir. Böylece ciltteki kollajen ve elastin artışı sağlanarak doğal yolla cildin gelişmesi ve tazelenmesi gerçekleşir. PRP tedavisinden iyi sonuçlar almak için 2-3 hafta aralıkla 3-4 seans uygulamak gerekir. Duruma bağlı olarak yenilenmesi de gerekir.

Tedavi sonrası kişi günlük hayatına hemen geri dönebilir. İşten ya da okuldan izin alınmasına ya da ev istirahatine ihtiyaç duyulmaz. Tedavi süresince kişi güneş ışığından ve solaryumdan kaçınmalıdır. Saça uygulanan PRP’lerde hastanın ilk gün duş almaması, sonrasında ise cilde uyumlu Ph dengeli ürünler kullanılmalıdır. PRP sonrası bir hafta boyunca kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalı, iyileşme süresini kısaltacak sigara ve alkol tüketimine ara verilmelidir.

Uygulamadan sonra birkaç gün süresince hafif morluk ve kızarıklık oluşur. Bunlar kısa süre sonra kaybolur. Kişinin kendi kanı kullanılarak yapılan bir işlem olduğu için tamamıyla doğaldır ve herhangi bir alerjik reaksiyon ortaya çıkmaz. PRP tedavisi yaptıranlar, enjeksiyonun yapıldığı alanda bir iki gün çok hafif bir ağrı hissedebilirler. Ortalama bir-iki hafta süresince ağır aktivitelerden uzak kalınmalıdır.

PRP uygulama sonuçları ne zaman belli olur?

PRP işleminden sonra kişinin cildinde sağlıklı bir parlaklık görülmeye başlanır. Özellikle 3 ya da 4. uygulamadan sonra etki daha belirgin olmaya başlar. Ancak kalıcı sonuç için 2-3 hafta aralıkla en az 3-4 seans enjeksiyon yapılması gerekir. Daha sonrasında da her 6 veya 12 ayda bir yapılacak bir uygulama ile sonuçların kalıcılığı korunur.

PRP ile diğer cilt yenileme yöntemleri birlikte kullanılır mı?

PRP tedavisi, kök hücre uygulamaları, mezoterapi, lazer ya da radyofrekans yöntemleri ile bir arada uygulanabilir. Özellikle bu uygulamalardan sonra PRP’nin serum halinde kullanılması uygulanan yöntemin etkisini artırarak, iyileşme sürecini hızlandırır.

PRP tedavisi kimlere uygulanır?

PRP tedavisi her yaştan kişiye uygulanabilir. Ancak;

 • Hamileler
 • Pıhtılaşma sorunu bulunanlar
 • Platelet sayısında ya da fonksiyonunda sıkıntı olanlar
 • Kanser hastası olan kişiler ya da kanser tedavisi uygulanmış olan bölgelere PRP tedavisi uygulanması önerilmemektedir.

PRP ile kök hücre aynı yöntem midir?

PRP, kandan elde edilen serumun enjeksiyonu ile yapılan bir tedaviyken kök hücre yağ dokularından ayrıştırılarak elde edilir. PRP uygulanan bölgeye, yeni kök hücrelerin gelmesini ve bu kök hücrelerin etkinliğinin artmasını sağlar. PRP sağlıklı cilt dokusunu korurken ciltte iyileşme ve onarımı hızlandırıcı etki sağlar. Kök hücre tedavisi ise yeni ve sağlıklı hücrelerin oluşmasını ve bu yolla cilt dokusunun iyileşmesi ve yenilenmesini sağlar. Belli durumlarda kök hücre ile PRP tedavileri eş zamanlı uygulanarak daha tatmin edici sonuçlar alınabilir.

 

Paylaş:

Diğer Yazılar

Lipomatik

Lipomatik Lipomatik Liposuction Aleti Vücudun belirli bölgelerde toplanmış olan yağ

Smart-Lipo

Smart-Lipo Smart Lipo (Lazer Liposuction Aleti) Nedir? Kilo verme ve

Hydrafacial

Hydrafacial Hydrafacial Nedir? Kalıcı, güvenilir, acısız ve hızlı bir uygulama

H100 Aşısı

H100 Aşısı H100 Aşısı (Gençlik Aşısı) H100 aşısı nem kaybı,

Dermabrazyon

Dermabrazyon Dermabrazyon Nedir ve Ne İşe Yarar? Ciltteki tüm düzensizlikleri,

Mezoterapi

Mezoterapi Mezoterapi Nedir? Farmakolojik ve bitkisel ilaçların vücudun belirli bölgelerine

Peeling

Peeling Peeling (Cilt Soyma) Nedir? Ciltteki ölü derinin soyulmasını ve

Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları Dolgu Enjeksiyonu Nedir? Dolgu uygulamaları günümüzde vücudun hemen

Bölgesel İncelme

Bölgesel İncelme Bölgesel İncelme (Vücut Şekillendirme) Vücudun bel, basen ve

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel cilt bakımı ürünleri veya

Botoks

Botoks Botoks Nedir? Estetik amaçlarla yüzdeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin

Mesaj Gönderin