Edit Content

Yüz implantı

Yüz implantı

Yüz implantı nedir?

Yüzde oluşan asimetri ve hacim kayıplarını gidermek için silikon, medpor vb. sentetik olarak üretilen malzemeler kullanılabilir. Yüz implantları, kişilerin yüzlerine önden veya yandan bakıldığında belirgin, karakteristik bir görünüm kazandırır ve elmacık kemikleriyle çene bütünlüğünü sağlaması özelliğiyle de sıklıkla başvurulan estetik cerrahi uygulamalardandır.

Günümüzde teknolojinin oldukça gelişmesiyle birlikte yüz implantı uygulamalarında oldukça başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Yüz implantı teknolojisinin gelişimi ile birlikte insan vücuduyla uyumlu ve dayanıklı implantlar üretilmektedir. Bu implantların üretilmesi ile kişilerde meydana gelen elmacık kemikleri ve çene arasındaki uyumu bozan problemlerin çözümü için hastanın kendi vücudundan alınan kemik ya da kıkırdak kullanımına daha az ihtiyaç duyulmaktadır. Böylece vücudun başka bölgelerine ameliyat yapmadan ve o bölgelerde deformitelere neden olmadan implantlarla mevcut sorunlar düzeltilmektedir.

(Ameliyat öncesi yapılması gerekenler) Ameliyat öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat öncesinde oje, takı, lens çıkarılmalıdır. Hastaların, ameliyattan yaklaşık 2-3 hafta önce sigarayı bırakmaları önerilir. Kan sulandırıcı özelliği olan ilaç ve bitki çaylarının kullanımına son verilmesi gerekir. Hastaların kullanması gereken ilaçları, muayene sırasında hekimlerine bildirmeleri ve planlamanın bu doğrultuda yapılması gerekir.

Yüz implantları nelerdir? Yüzümüzün hangi bölgelerine uygulanır?

Yüz implantları özellikle çene ve yanak için kullanılır. Bu implantlar sayesinde yüz çok daha etkileyici ve estetik bir görünüme kavuşur. Ayrıca yüz implantı tedavi yöntemi, kişilerin yüzündeki birçok estetik sorunu görüntü olarak ortadan kaldırır ve özellikle de burnun çok daha hoş görünmesini sağlar. Peki muhtelif sebeplerden dolayı hastaların yüzlerine uygulanan implantlar nelerdir?

Çene implantı

Çene ile burun arasındaki uyum durumu yüzün genel görünümünü doğrudan belirleyen bir faktördür. Düz durulduğunda alından üst dudağa inen düz çizgi çeneye kadar indiğinde çene ucuyla aynı hizada ise çeneyle burun açısı ideal demektir. Ancak aynı hizada değilse ve çene bu çizginin dışına taşıyorsa gereğinden fazla güçlü olan bir çene söz konusudur. Böyle bir durumda burun olduğundan basık ya da küçük görünür. Eğer çene bu çizgiye ulaşmıyorsa o zaman da çene yeterince belirgin değildir. Bu da normal bir burnun olduğundan çok daha büyük görünmesine neden olur. Bu durumların düzeltilmesi için de plastik cerrahlar tarafından çene implantı ameliyatı yapılarak burun ve çenenin orantısı düzeltilmeye çalışılır.

Çene implantı ameliyat süreçleri nasıldır?

Çene İmplantı ameliyatında çene kemiğinin önüne çeneyi uzatmak ya da öne doğru almak için protez yerleştirilir. İsteğe göre ağız içinden ya da çenenin altından kesi yapılır. Kesinin nereden yapılacağına muayenede hasta ve plastik cerrah birlikte karar verirler. Ancak yüz germe ameliyatıyla birlikte işlem yapılıyorsa çene altından kesi yapılması daha uygundur. Böylece her iki işlem için de aynı kesi kullanılabilir. Çene implantı operasyonu ortalama yarım saat sürer.

Yanak implantı

Yanak implantı hastaların elmacık kemiklerine uygulanır. Daha belirgin olan elmacık kemikleri kadınlara oldukça çekici bir ifade verir. Bu sebeple yanak implantı kadınlar tarafından sıklıkla estetik amaçlarla tercih edilmektedir. Yanak implant ameliyatları genellikle kamera karşısında olan popüler kişiler (mankenler, oyuncular vb.) tarafından rağbet görmektedir. Genel olarak hasta memnuniyeti oldukça yüksek bir uygulamadır.

Yanak implantı ameliyat süreçleri nasıldır?

Elmacık kemiği implantlarında genel olarak kesi, ağız içerisinde yanaklarla diş etleri arasında yapılır. Bu nedenle ameliyat izi görünmez. Ancak ameliyat göz kapağı ya da yüz germe ameliyatlarından biri eşliğinde yapılırsa, kesi için alt göz kapakları ya da kulakların ön tarafı tercih edilir. Ameliyat planlamasına göre hastanın yanaklarının ön kısmına çıkıntı verileceği durumlarda implant elmacık kemiğinin önüne yerleştirilirken hastanın yüzünün daha geniş olması amaçlanıyorsa implant elmacık kemiğinin yanına doğru yerleştirilir. Yanak implantı operasyonu yaklaşık bir saat sürer.

Yüz implantları için ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Yüz implantları ameliyatlarından sonra hasta aynı gün içinde taburcu edilir ve bir gün sonra makyaj yapabilir. Hasta birkaç gün içerisinde günlük hayatına tekrar geri dönebilir. Hastanın 1-2 gün ağrı ve sızı duyması da çok normaldir ancak bu ağrılar verilen ağrı kesiciler ile kontrol edilir. Ameliyat sonrası genellikle herhangi bir morarma yaşanmaz ancak ortalama 8-10 gün boyunca ödem devam eder. Bu nedenle hastaya ilk birkaç gün aralıklı olarak soğuk uygulaması tavsiye edilir. Yüz (çene-yanak) implantı ameliyatının sonuçları ise yaklaşık 2-3 ay sonra daha iyi bir şekilde görülür.

Yüz (çene-elmacık kemiği) implantlarının komplikasyonları nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi yüz implantında da ortaya çıkabilecek bazı komplikasyonlar mevcuttur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Uygulama esnasında herhangi bir sinir zedelenmesi yaşanırsa hissizlik ya da uyuşukluk kalıcı olabilir.
  • Olası bir implant enfeksiyon durumunda öncelikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Eğer enfeksiyon geçmezse implantın çıkarılması gerekebilir.
  • İmplantlar simetrik olarak yerleştirilmezse ya da yerinde herhangi bir oynama olursa simetri sorunu ortaya çıkar.

Operasyonun uzman ve deneyimli bir plastik cerrah tarafından yapılması yüz implantı ameliyat sonuçlarının başarılı olması için oldukça önemlidir.

Yüz implantlarının kullanım süresi ve ömrü ne kadardır?

İmplantlar, ömür boyu hastanın vücudunda zarar vermeden kalacak şekilde üretilen ve istenildiğinde kolaylıkla çıkarılan malzemelerdir. Bu implantlar çeşitli boyutlarda ve şekillerde üretilir. Ayrıca özellikle medpor ve sert silikon implantlar sorunsuzca kullanılabilme özellikleri nedeniyle tıp dünyasında doktorlar tarafından sıklıkla tercih edilir.

Yüz implantı sıkça sorulan sorular

Yüz implantı nasıl yapılır?

Yüz implantları, yarım saat ile 1 saat arasında süren ameliyatlarla yüzde gerekli yerlere yerleştirilir. Böylece yüz şeklinin uyumu sağlanmış olup asimetriler giderilir. Konulan materyaller ömür boyu vücutta kalabilecek biçimde güvenli ürünlerdir.

Çene ve yanak implantları kaç yaşından itibaren uygulanabilir?

Kadınlarda yüz gelişimi 16-17 yaşlarında, erkeklerde ise 17-18 yaşlarında tamamlanır. Yüz gelişimi tamamlanmış hastalarda yüz implantları uygulanabilir.

Yanak implantı nedir?

Elmacık kemiğine uygulanan implantlar yanak implantı olarak da adlandırılır. Ameliyat planlamasına göre hastanın yanaklarının ön kısmına çıkıntı verileceği durumlarda implant elmacık kemiğinin önüne yerleştirilirken hastanın yüzünün daha geniş olması amaçlanıyorsa implant elmacık kemiğinin yanına doğru yerleştirilir. Konulan materyaller ömür boyu vücutta kalabilecek biçimde güvenli ürünlerdir.

Malar implant nedir?

Elmacık kemikleri “malar kemikler” olarak adlandırılır. Malar implant da elmacık kemiklerine uygulanan implantlardır. Elmacık kemiğinin büyüklüğü ve konumuna ilişkin estetik işlemlerde bu implantlardan yararlanılır. Konulan materyaller ömür boyu vücutta kalabilecek biçimde güvenli ürünlerdir.

Medpor nedir?

Yüze uygulanan implant materyallerinden biridir. Kayma riski olmaması ve uygulandığı kemiğe hasar vermemesi nedeniyle sıkça tercih edilen bir implant türüdür.

Zigoma implantı

Zigoma elmacık kemiklerinin tıbbi ismidir. Zigoma implantı da elmacık kemiklerine uygulanan implantlardır.

İmplantlar x ray geçişlerinde sorun yaratır mı?

Hayır, çene ve elmacık kemiklerine yerleştirilen implantlar x ray cihazlarında herhangi bir uyarı verilmesine sebep olmazlar.

 

Paylaş:

Diğer Yazılar

Lipomatik

Lipomatik Lipomatik Liposuction Aleti Vücudun belirli bölgelerde toplanmış olan yağ

Smart-Lipo

Smart-Lipo Smart Lipo (Lazer Liposuction Aleti) Nedir? Kilo verme ve

Hydrafacial

Hydrafacial Hydrafacial Nedir? Kalıcı, güvenilir, acısız ve hızlı bir uygulama

H100 Aşısı

H100 Aşısı H100 Aşısı (Gençlik Aşısı) H100 aşısı nem kaybı,

Dermabrazyon

Dermabrazyon Dermabrazyon Nedir ve Ne İşe Yarar? Ciltteki tüm düzensizlikleri,

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi PRP tedavisi (Platelet Rich Plasma) nedir? Son yıllarda

Mezoterapi

Mezoterapi Mezoterapi Nedir? Farmakolojik ve bitkisel ilaçların vücudun belirli bölgelerine

Peeling

Peeling Peeling (Cilt Soyma) Nedir? Ciltteki ölü derinin soyulmasını ve

Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları Dolgu Enjeksiyonu Nedir? Dolgu uygulamaları günümüzde vücudun hemen

Bölgesel İncelme

Bölgesel İncelme Bölgesel İncelme (Vücut Şekillendirme) Vücudun bel, basen ve

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel cilt bakımı ürünleri veya

Botoks

Botoks Botoks Nedir? Estetik amaçlarla yüzdeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin

Mesaj Gönderin