Edit Content

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak nedir?

Kulak kıkırdağındaki şekil bozuklukları ve kafatasıyla oluşturduğu açının genişlemesi sonucunda kulağın öne doğru eğilmesiyle ortaya çıkan deformasyona kepçe kulak denir. Yani kepçe kulak için kulağın gelişim anomalisidir diyebiliriz. Kepçe kulağa normal görünümünü vermeye çalışan cerrahi operasyona da kepçe kulak estetiği veya kepçe kulak düzeltme estetiği denilmektedir.

 

Kepçe kulak deformasyonunun temel nedeni nedir?

Kulak kıkırdağındaki şekil bozuklukları kepçe kulak deformasyonuna sebep olan en önemli nedendir. Yani kulağın başla olan açısının daha fazla olması ve kulağın öne doğru yatması durumu kulaktaki bu sorunu oluşturur.

Kepçe kulak sorunu kalıtsal mıdır?

Bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre hastaların %10’unda kalıtsal bir kepçe kulak durumu yaşanmaktadır. Ancak kepçe kulağı olan her kişinin çocuğu da kepçe kulaklı olacak diye bir genetik kural yoktur. Aynı şekilde kepçe kulaklı olmayan kişilerin çocuklarında da kepçe kulaklı olma durumu söz konusu olabilir.

Kepçe kulak büyüdükçe düzelir mi?

Kepçe kulak deformasyonu büyümeye bağlı olarak düzelmez. Hatta kıkırdaklar sertleştiği ve büyüdüğü için belirginliği de artar. Bu sebepten kepçe kulak estetiğinin erken yaşlarda okul öncesi dönemde yani 5-6 yaşlarında yapılması önerilir.

Kepçe kulak estetik ameliyatı (Otoplasti) öncesi hazırlık işlemleri nelerdir?

Öncelikle hastanın çocuklarda çocuk ve ailesinin bir plastik cerrahla görüşmesi ve isteklerini belirtmesi gerekir. Bu süreçte tıbbi geçmişi hakkında bilgi vermesi ve önemli bir hastalığı varsa söylemesi önemlidir. Ameliyat süresi 1 ile 2 saat arasında değişiklik gösterir. Çocuklar da ameliyat yapmak için 5-6 yaşlarına kadar beklenilir. Çünkü kulak gelişimini 5 -6 yaşlarında tamamlar. Bu yaştan önce yapılan ameliyatlarda kulağın normal gelişimi engellenmiş olur.

Ameliyat öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Çocuklar da 5–6 yaşını doldurmuş olması beklenir. Erişkin hastalarda, ameliyattan yaklaşık 2-3 hafta önce sigarayı bırakmaları önerilir. Kan sulandırıcı özelliği olan ilaç ve bitki çaylarının kullanımına son verilmesi gerekir. Hastaların kullanması gereken ilaçları, muayene sırasında hekimlerine bildirmeleri ve planlamanın bu doğrultuda yapılması gerekir.

Kepçe kulak düzeltme ameliyatı (Otoplasti) ne zaman yapılır?

Otoplasti olarak da bilinen kepçe kulak ameliyatı kulak gelişimi tamamlandıktan sonra yapılmaktadır. Kulağın anatomik yapısı çocuklarda 5-6 yaşlarında tamamlandığı için genellikle bu ameliyatı plastik cerrahi uzmanı doktorlar özellikle de okul çağında çocuklar psikolojik sorunlar yaşamasın diye 5-6 yaş civarında yapmayı tercih ederler. Ancak ihtiyaç duyulması durumunda kepçe kulak düzeltme ameliyatları yetişkinler için de istedikleri zaman yapılmaktadır.

Kepçe kulak estetiği (kepçe kulak ameliyatı) kimler tarafından yapılır?

Bu işlem plastik cerrahi uzmanı hekimler tarafından, ameliyathane ortamında lokal ya da genel anestezi altında yapılır.

Kepçe kulak estetik ameliyatı nasıl yapılır?

Çeşitli yöntemlerle kulak yeniden şekillendirilir. Bunlardan en yaygın olan üçü aşağıdaki gibidir;

  • Dikişlerle kulağın şekillendirilmesi
  • Kulağın ana yapısal bileşeni olan kıkırdağın kesilerle şekillendirilmesi
  • Kıkırdağın belli yerlerden kesilmesi ve katlanarak yerine dikişlerle tutturulması.

Kepçe kulak ameliyatlarının tamamında amaç deforme yani şekli bozuk kulak kıkırdağını normal anatomik şekline getirmektir. Bu üç yöntemde de kulağın arkasına küçük bir kesi yapılır. Böylece yapılacak olan işlemler için kıkırdağa erişim sağlanır. Kıkırdağın şekillendirme işleminin tamamlanmasından sonra kulak arkasındaki kesi dikişlerle kapatılır. Genellikle yetişkinlerde lokal anestezi kullanılarak operasyon gerçekleşir. Ancak çocuklar da bu ameliyat genel anestezi altında yapılır. Yetişkinler ameliyat sonrasında evlerine giderken, çocukların çoğu zaman bir gece hastanede kalması tercih edilir.

Kepçe kulak düzeltme ameliyatı kimlere uygulanır?

Kepçe kulak düzeltme ameliyatı normal kulak şeklinin deforme olduğu durumlarda uygulanır. Bu şekil bozukluklarından bazıları şu şekilde sıralanabilir;

  • Kulak kıkırdağındaki şekil bozuklukları ve kafatasıyla oluşturduğu açının genişlemesi
  • Anormal derecede büyük kulak memeleri
  • Ucu öne doğru eğilen kulaklar

Normal şartlarda kulakların dış kısmı kafatasına 35 dereceden daha az bir açı oluşturması idealdir. Ancak bu açı 35 dereceye yükseldikçe kulak ucu daha belirgin hale gelir. Bu durum çocukluk ve ergenlik döneminde kişinin özgüven eksikliği yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle kepçe kulak olarak tanımlanan bu estetik deformasyonun ameliyatla çözülmesi sıklıkla başvurulan bir uygulamadır.

Kepçe kulak estetik operasyonu sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Ameliyat sonrası hastaların birkaç gün evde dinlenmeleri yeterlidir. Ameliyat bitiminde kafaya kulakların ameliyatta verilen yeni şeklini koruması için özel bir pansuman yapılır. Bu pansuman genelde 3 gün sonra çıkarılır. Bu süreçte hastalar pansumanı ıslatmamak koşuluyla duş alabilirler. Pansuman çıkarıldığında bu kez kafa bandı tipi bir bandaj uygulamasına geçilir. Bu kafa bandı da ortalama 3 hafta kadar kullanılır. Eğer alınması gereken dikişler varsa ameliyattan 1-2 hafta sonra alınır.  Kepçe kulak ameliyatı kalıcı bir cerrahi işlemdir. Hastanın kulağı eğer uygun cerrahi teknik uygulanmış ise eski haline geri dönmez.

Kepçe kulak ameliyatında iz kalır mı?

Kepçe kulak ameliyatlarında çok az da olsa bir iz kalmaktadır. Ancak ameliyat izi kulağın arkasında ve hiç görünmeyecek bir bölgededir.

Kepçe kulak ameliyatının olası komplikasyonları nelerdir?

Her ameliyat gibi bu ameliyatın da riskleri vardır. Kepçe kulak ameliyatı ile ilgili çok nadir olsa da enfeksiyon ya da kulak arkasındaki yaraların açılması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ameliyat sonrası ağrı ve kulakta şişlik olması normaldir. Ameliyattan sonra hastalara eve giderken kullanmaları için ağrı kesici ve antibiyotik verilir. Genel olarak kepçe kulak ameliyatı sonrası çoğu hasta ameliyat sonrası sonuçlardan oldukça memnun kalmaktadır.

Kepçe kulak ameliyatı işitme kaybına sebep olur mu?

Kepçe kulak ameliyatı kulağın dışında yapılan bir estetik cerrahi işlemdir. İşitme kaybına sebep olmaz.

Kepçe kulak ameliyatsız tedavi edilir mi?

Yetişkinlerde kepçe kulak saç bantları ya da kulağın arkaya çeşitli yapıştırıcı maddelerle yapıştırılmasıyla kamufle edilse de bunlar kalıcı çözümler değildir. Hatta kullanılan yapıştırıcı maddelerin bazıları alerjik veya kanserojenik tehlikeler yaratabilir.

Kepçe Kulak Estetiği Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler

Kepçe kulak ameliyatı kaç ayda iyileşir?

Ameliyatın ardından 3 gün özel bir pansuman uygulaması yapılır. Daha sonra uygulanan kafa bandı uygulaması da yaklaşık 3 hafta sürer. Hastalar operasyon sonrası bandajlı biçimde dilerse işlerinin başına dönebilirler.

Kepçe kulak ameliyatı kalıcı mı?

Evet kepçe kulak estetiği ameliyatları, kulak kepçesindeki ilgili deformasyonlarının giderilmesinde tek kalıcı çözümdür.

Kepçe kulak ameliyatı riskli mi?

Kepçe kulak ameliyatının bilinen bir riski yoktur. Her cerrahi müdahale sonrası oluşabilen enfeksiyon, yara iyileşme problemleri, ağrı ve şişlikler bu ameliyat sonrasında da ortaya çıkabilir. Ancak kolayca kontrol altına alınır.

 

Kepçe kulak ameliyatını devlet karşılıyor mu?

Genel olarak estetik işlem ve ameliyatlar devlet tarafından karşılanmamakla birlikte bu konuda detaylı bilgiyi hekiminizden alabilirsiniz.

Paylaş:

Diğer Yazılar

Lipomatik

Lipomatik Lipomatik Liposuction Aleti Vücudun belirli bölgelerde toplanmış olan yağ

Smart-Lipo

Smart-Lipo Smart Lipo (Lazer Liposuction Aleti) Nedir? Kilo verme ve

Hydrafacial

Hydrafacial Hydrafacial Nedir? Kalıcı, güvenilir, acısız ve hızlı bir uygulama

H100 Aşısı

H100 Aşısı H100 Aşısı (Gençlik Aşısı) H100 aşısı nem kaybı,

Dermabrazyon

Dermabrazyon Dermabrazyon Nedir ve Ne İşe Yarar? Ciltteki tüm düzensizlikleri,

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi PRP tedavisi (Platelet Rich Plasma) nedir? Son yıllarda

Mezoterapi

Mezoterapi Mezoterapi Nedir? Farmakolojik ve bitkisel ilaçların vücudun belirli bölgelerine

Peeling

Peeling Peeling (Cilt Soyma) Nedir? Ciltteki ölü derinin soyulmasını ve

Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları Dolgu Enjeksiyonu Nedir? Dolgu uygulamaları günümüzde vücudun hemen

Bölgesel İncelme

Bölgesel İncelme Bölgesel İncelme (Vücut Şekillendirme) Vücudun bel, basen ve

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel cilt bakımı ürünleri veya

Botoks

Botoks Botoks Nedir? Estetik amaçlarla yüzdeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin

Mesaj Gönderin