Edit Content

Çene Küçültme

Çene Küçültme

Çene küçültme estetiği (çene küçültme ameliyatı) nedir?

Çenenin önde, yüze göre normalden uzun/büyük olması, eğri olmasını düzeltmek amacıyla plastik cerrahlar tarafından yapılan estetik operasyonlara çene küçültme estetiği (çene küçültme ameliyatı) denir.

Çene küçültme ameliyatı için yaş sınırı var mı?

Çene sorunu kişinin beslenmesini ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyorsa küçük yaşlarda da ameliyat yapılır. Bunun dışında tamamen estetik amaçlı çenede küçültme ameliyatı isteniyorsa plastik cerrahlar, hastanın 18 yaşını doldurmasını önermektedir.

Estetik çene küçültme ameliyatı kimlere yapılabilir?

Çene estetiğiyle ilgili olarak başvuran hastaların ameliyatına karar verilmesi için hastalarda aranan kriterler ve hastada çene küçültme operasyonunu gerekli kılan unsurlar nelerdir?

18 yaşından büyük bireylerde alt çene kemiğinde bulunan bozukluklar,

  • Alt çenenin üst çeneye oranla önde olması hali
  • Çenede asimetri olması
  • Alt çenenin üst çeneye oranla geride olması
  • Çene ucunun büyük olması
  • Çene ucunun ileride olması
  • Çiğneme sorunlarının varlığı
  • Konuşma zorlukları

Ameliyat öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat öncesinde oje, takı ve lens çıkarılmalıdır. Hastalara, ameliyattan yaklaşık 3 hafta önce sigarayı bırakmaları önerilir. Kan sulandırıcı özelliği olan ilaç ve bitki çaylarının kullanımına son verilmesi gerekir. Hastaların kullanması gereken ilaçları, muayene sırasında hekimlerine bildirmeleri ve planlamanın bu doğrultuda yapılması gerekir.

Çene küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Çene küçültme ameliyatı öncesi muayene ve gerekirse bazı radyolojik tetkikler yapıldıktan sonra yapılacak ameliyat ile ilgili planlama yapılır. Ameliyat öncesi hastayla hekimin ortaklaşa yaptığı değerlendirmelerde çene boyutları ve şekli üzerinde değerlendirme yapılır.  Ameliyat plastik cerrahlar tarafından ameliyathane koşullarında genellikle genel anestezi altında yapılır. Çene küçültme ameliyatlarında alt dudağın iç tarafından ya da çene altı deriden kesi yapılar küçültülecek çene kemik bölgesine ulaşılır. Fazla kemik ya törpü yöntemi ile tıraşlanır ya da bir parça kemik kesilerek çıkarılır. Bazen kesilen kemik parça geriye veya yukarıya doğru çekilerek kemiğin boyu kısaltılır. Kesilen kemik parçası titanyum plak vidalar ile sabitlenir. Ameliyatlar çoğunlukla 1-1.5 saat arasında sürer.

İyileşme süreçleri

Çene küçültme ameliyatı sonrası yapılan ameliyatın boyutuna göre hastalar ya aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilir. Ağız içinden veya çene altındakiler yapılan dikişler çoğunlukla kendiliğinden eriyip yok olurlar. Hastalar 3-5 gün sonra işe ve günlük yaşamlarına dönebilirler.

Çene küçültme ameliyatı sonrası hasta yemek yiyebilir mi?

Ameliyat sonrasında hastanın beslenmesi, çeneyi zorlamayacak şekilde ilk birkaç gün yumuşak gıdalarla olmalıdır. Eğer implantı yerleştirmek için kesi ağız içinden yapılmış ise ameliyat sonrası ilk birkaç günler hastalar berrak sıvı gıdalarla beslenmelidir, sonraki günlerde yumuşak yiyecekler tüketebilirler. Ağız içindeki kesi tam iyileşinceye kadar hastaların yumuşak yiyecekler yemesi gerekir.

Çene küçültme ameliyatı sonrası hastada şişlik ve morluk oluşur mu?

Yüzde ve çene bölgesinde şişlik, morluk ve kızarıklık gibi durumlar ameliyat sonrası hastada oluşabilir ancak bu durumlar geçicidir.

Ameliyat sonrası olabilecek risk ve komplikasyonlar

Ameliyat sonrası bir miktar şişlik ve morarma görülebilir. Bunlar birkaç gün içinde ortadan kalkar. Alt dudakta uyuşukluk ve hareketlerinde yavaşlama olabilir ancak bu sorunlar kalıcı değildir ve birkaç haftada geçer.

Sıkça sorulan sorular

Çene nasıl küçültülür?

Çene küçültme için çene ucu törpüleme yönteminden ya da çene kemiğine müdahaleyi içeren cerrahi uygulamadan yararlanılır.

Çene törpüleme nasıl yapılır?

Çenenin fazla ileride, uzun, ya da çıkıntılı olan bölgesi, cerrahi yöntemle törpülenerek küçültülür. Törpüleme işlemi yaklaşık 1 saat süren bir ameliyatla yapılır. Bu bölgedeki fazla kemik dokusu törpülenerek, yüze uyumlu çene hattı ortaya çıkarılır.

Alt çene küçültme ameliyatı

Alt çene küçültme ameliyatı da genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 1-2 saat süren bu ameliyat ile alt çene üst çeneye ve yüzün bütününe uygun olarak yeniden boyutlandırılır.

Uzun çene estetiği

Çenenin yüz diğer kemik yapılarına oranla fazla uzun olması durumunda çene küçültme yöntemlerinden yararlanılır. Sadece çene ucu törpülenebileceği gibi çene kemiğinin kesilerek küçültülmesine yönelik ameliyatlar da yapılabilir.

Ameliyatsız çene küçültme

Çenedeki çiğneme kaslarının zayıflatılmasını sağlayan masseter botoksu, daha küçük ve ince çene hatlarının ortaya çıkmasını sağlayabilir. Ancak çene küçültmenin etkili ve kalıcı yolu cerrahi işlemlerdir. Massetter botoksu bu konuda sadece uygun hastalarda ve sınırlı bir etki sağlar.

Evde çene küçültme

Bu konuda belli hareketlerin etkili olduğu söylense de çene küçültme işlemi cerrahi uygulama ile gerçekleştirilebilir.

Çene uzatma nasıl yapılır?

Küçük çenelerin büyütülmesi işleminde;

  • Çene implantlarından yararlanılır.
  • Çene kemiği kesilerek öne ya da aşağıya doğru kaydırılarak çenede uzama sağlanır.
  • Çene kemiğine monte edilen özel bazı aletlerle kemiğin gerilerek uzatılması mümkündür bu işleme “distraksiyon osteogenezis” adı verilir.

Yüz daraltma ameliyatı fiyatı

Yüz daraltmak için uygulanacak teknikler, plastik cerrahın bu alandaki tecrübesi, işlemin yapılacağı sağlık kuruluşu ve kullanılacak ekipmanın nitelikleri, yüz daraltma ameliyatı fiyatlarını etkileyen unsurlardır. Muayene sırasında hekiminizden fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Çene törpüleme fiyatları 2022

Çene törpüleme işlemi fiyatı hastanın durumu, çene yapısı, hekimin bu alandaki donanımı ve işlemin gerçekleştirileceği hastaneye göre değişir. Hekiminiz bu konuda detaylı bilgiyi sizlerle paylaşacaktır.

Çene ameliyatı kaç TL?

Çeneye uygulanacak işlem türü, hastanın mevcut durumu ve hekimin bu alandaki deneyimi, ameliyat fiyatlarını etkileyen faktörlerdir. Muayene sırasında hekiminizden ücret bilgisini öğrenebilirsiniz.

Paylaş:

Diğer Yazılar

Lipomatik

Lipomatik Lipomatik Liposuction Aleti Vücudun belirli bölgelerde toplanmış olan yağ

Smart-Lipo

Smart-Lipo Smart Lipo (Lazer Liposuction Aleti) Nedir? Kilo verme ve

Hydrafacial

Hydrafacial Hydrafacial Nedir? Kalıcı, güvenilir, acısız ve hızlı bir uygulama

H100 Aşısı

H100 Aşısı H100 Aşısı (Gençlik Aşısı) H100 aşısı nem kaybı,

Dermabrazyon

Dermabrazyon Dermabrazyon Nedir ve Ne İşe Yarar? Ciltteki tüm düzensizlikleri,

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi PRP tedavisi (Platelet Rich Plasma) nedir? Son yıllarda

Mezoterapi

Mezoterapi Mezoterapi Nedir? Farmakolojik ve bitkisel ilaçların vücudun belirli bölgelerine

Peeling

Peeling Peeling (Cilt Soyma) Nedir? Ciltteki ölü derinin soyulmasını ve

Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları Dolgu Enjeksiyonu Nedir? Dolgu uygulamaları günümüzde vücudun hemen

Bölgesel İncelme

Bölgesel İncelme Bölgesel İncelme (Vücut Şekillendirme) Vücudun bel, basen ve

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel cilt bakımı ürünleri veya

Botoks

Botoks Botoks Nedir? Estetik amaçlarla yüzdeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin

Mesaj Gönderin